Hlavní obsah

Alexander se jako první jamajský lyžař kvalifikoval na olympijské hry

17. 1. 2022 18:47

Benjamin Alexander se jako první jamajský lyžař kvalifikoval na olympijské hry v Pekingu a může navázat na slavné krajany ze čtyřbobu. Ti byli pro osmatřicetiletého bývalého diskžokeje, který vybojoval místo v obřím slalomu, velkou inspirací. Uspěl i přesto, že lyžování se věnuje teprve šest let, nemá stálého trenéra ani dostatek financí a kvůli pandemii koronaviru nemohl v posledních dvou letech pořádně závodit ani trénovat.

Foto: Gabriele Facciotti, ČTK/AP

Ilustrační foto.Foto: Gabriele Facciotti, ČTK/AP

Článek

"Myslel jsem si, že je to bláznovství a nemožný úkol, zvlášť když jsem musel bojovat s uzavírkami hranic a rušením závodů. Pandemie byla tou nejhorší věcí, kvůli ní jsem nebyl schopný zvládnout věci tak, jak jsem chtěl," řekl agentuře Reuters Alexander, jenž si definitivně zajistil účast díky sedmému místu na nedávném mistrovství Kapverd v Lichtenštejnsku.

Britský rodák, který má jamajského otce, začal lyžovat teprve před šesti lety na dovolené v Kanadě. Poprvé prý sedmadvacetkrát spadl, ale ani to jej neodradilo. Sbíral poznatky ze všech možných zdrojů, před čtyřmi lety vyrazil jako fanoušek na olympiádu v Pchjongčchangu. Tehdy ještě ambice na vlastní účast pod pěti kruhy nepociťoval, k závodění ho postrčily rady bývalého amerického lyžaře Gordona Graye.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Stio (@stio)

Mluvil i s Dudleym Stokesem, pilotem dnes již legendárního jamajského bobu z OH 1988 v Calgary, jejž proslavila filmová komedie Kokosy na sněhu. Ten mu poradil, že si má radši brát od různých trenérů to nejlepší, než aby měl jednoho špatného stálého kouče.

Alexander ví, že nikdy nebude schopen čelit elitním závodníkům, ale chce inspirovat k lyžování další zástupce podobně malých zemí z teplých krajin. "Je skvělé udělat něco pro zemi, která slavila tolik úspěchů na letních olympijských hrách. Snad to může být velký krok k tomu, abychom toho dokázali více i na zimních hrách," řekl Alexander.

Pro Peking si nedává žádné konkrétní cíle. "Budu závodit proti lidem, kteří lyžují od dvou let a do jejichž přípravy rodiče i svazy napumpovaly spoustu peněz. Mně se sice povedlo něco neskutečného, ale nejsem superman, jen člověk. Můj příběh má inspirovat mladé Jamajčany k tomu, aby uvěřili, že se jim může povést něco podobného. Když se budou věnovat zimním sportům, třeba se jednou dočkáme i olympijské medaile pro Jamajku," prohlásil Alexander.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.