Beranová byla podruhé ve finále sprintu SP, znovu skončila šestá

Běžkyně na lyžích Tereza Beranová podruhé v kariéře postoupila do finále sprintu Světového poháru. Znovu uspěla v závodě klasickou technikou. Při Tour de Ski ve Val di Fiemme skončila v pátek stejně jako na začátku prosince v Beitostölenu šestá a vyrovnala si tak maximum v elitním seriálu. Nejlepší Čech Michal Novák vypadl v semifinále a obsadil 11. příčku. I pátou etapu Tour de Ski vyhrál Nor Johannes Hösflot Klaebo, mezi ženami triumfovala jeho krajanka Lotta Udnes Wengová.

Tereza Beranová (uprostřed) padá v cíli semifinálové rozjižďky sprintu ve Val di Fiemme.

Čtyřiadvacetiletá Beranová své úsilí při Tour de Ski směřovala k tomu, aby vydržela do dnešního závodu. To se jí vyplatilo. Ve čtvrtfinále i v semifinále najížděla z prvního místa do cílové rovinky a pak v soupaži těsně uhájila postupovou druhou příčku. Poprvé uspěla ve fotofiniši o sedm, podruhé o pět setin sekundy. Ve finále se držela s nejlepšími, ale v závěru nestačila a propadla se na 6. příčku.

Závod ovládly Norky. Za Lottou Udnes Wengovou finišovala její sestra Tiril Udnes Wengová, třetí skončila Mathilde Myhrwoldová. Z českých reprezentantek se do vyřazovacích jízd dostala ještě Kateřina Janatová, ve své méně oblíbené technice vypadla ve čtvrtfinále a obsadila 24. příčku. Kateřina Razýmová skončila po 39. místě v kvalifikaci.

Novák stejně jako Beranová těsně postoupil ze čtvrtfinále. V semifinále však tentokrát neuspěl, dojel šestý daleko od postupových pozic. Nenavázal tak na čtvrté místo z prvního sprintu této Tour ve Val Müstairu, který se ale jel volnou technikou. Finále jasně ovládl favorizovaný Klaebo, jenž ještě na letošní Tour de Ski nepoznal přemožitele.

Tour de Ski bude pokračovat v sobotu závody na 15 kilometrů klasicky s hromadným startem, v neděli vyvrcholí výjezdem na sjezdovku Alpe Cermis.

SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie) - sprint klasicky:
Muži: 1. Klaebo (Nor.) 2:43,85, 2. Halfvarsson (Švéd.) -0,26, 3. Mocellini (It.) -0,94, 4. Chanavat (Fr.) -1,23, 5. Häggström (Švéd.) -1,41, 6. Cyr (Kan.) -2,99, ...11. Novák vyřazen v semifinále, 49. Fellner (oba ČR) vyřazen v kvalifikaci.
Průběžné pořadí Tour de Ski (po 5 ze 7 etap): 1. Klaebo 1:32:39, 2. Halfvarsson -58, 3. Pellegrino (It.) -1:08, 4. Golberg -1:09, 5. Skar -1:19, 6. Krüger (všichni Nor.) -1:33, ...13. Novák -2:20, 46. Fellner -5:20.
Průběžné pořadí SP (po 15 z 32 závodů): 1. Golberg 928, 2. Klaebo 897, 3. Pellegrino 671, 4. Holund (Nor.) 531, 5. Halfvarson 521, 6. Musgrave (Brit.) 496, ...12. Novák 463, 70. Černý 110, 94. Šeller (oba ČR) 56, 133. Fellner 12.
Ženy: 1. L. U. Wengová 3:06,04, 2. T. U. Wengová -0,35, 3. Myhrvoldová (všechny Nor.) -0,67, 4. Hennigová (Něm.) -0,83, 5. Pärmäkoskiová (Fin.) -1,29, 6. Beranová -2,55, ...24. Janatová vyřazena ve čtvrtfinále, 39. Razýmová (všechny ČR) vyřazena v kvalifikaci .
Průběžné pořadí Tour de Ski (po 5 ze 7 etap): 1. Karlssonová (Švéd.) 1:47:04, 2. T. U. Wengová -41, 3. Pärmäkoskiová -1:05, 4. L. U. Wengová -1:27, 5. Niskanenová (Fin.) -1:32, 6. Hennigová (Něm.) -1:52, ...22. Razýmová -5:13, 27. Janatová -6:06, 43. Beranová -12:46.
Průběžné pořadí SP (po 15 z 32 závodů): 1. T. U. Wengová 1119, 2. Karlssonová 797, 3. Pärmäkoskiová 792, 4. Digginsová (USA) 779, 5. Fähndrichová (Švýc.) 708, 6. Hennigová 690, ...34. Beranová 229, 36. Janatová 202, 72. Antošová 72, 94. Razýmová 26, 108. P. Nováková 8, 113. A. Nováková (všechny ČR) 6.