Brignoneová výhrou v Aare ještě upřela Gutové-Behramiové glóbus za obří slalom

Italská lyžařka Federica Brignoneová vyhrála obří slalom v Aare a odložila definitivní rozhodnutí o královně disciplíny až na finále Světového poháru. Vedoucí žena pořadí Lara Gutová-Behramiová ze Švýcarska skončila ve Švédsku třetí, poté co se před ni poslední jízdou dne vklínila domácí hvězda Sara Hectorová. K zisku malého glóbu jí chybí pět bodů. Česká reprezentantka Adriana Jelínková v Aare obsadila v prvním kole 33. místo se ztrátou 43 setin na postupovou pozici.

Italská lyžařka Federica Brignoneová slaví v Aare.

Gutová-Behramiová neudržela druhé místo po prvním kole, které by jí bez ohledu na výsledek poslední konkurentky v boji o malý glóbus Brignoneové zajistilo prvenství v disciplíně. Nestačil jí ani náskok 55 setin před italskou konkurentkou, jež se nejlepším časem druhého kola odrazila k 26. vítězství v kariéře z průběžné třetí příčky. Olympijskou vítězku Hectorovou, na niž po první jízdě ztrácela 1,16 sekundy, porazila Italka o 33 setin. Gutová-Behramiová měla o dalších sedm setin horší součet časů.

„S první jízdou jsem nebyla úplně spokojená, začala jsem špatně a byla jsem nejistá. Před druhou jsem si řekla, že musím zkusit úplně všechno, vydala jsem ze sebe maximum a jsem pyšná, co jsem předvedla,“ pochvalovala si Brignoneová. Gutová-Behramiová litovala, že jí neseděly podmínky. „Ani v jedné jízdě to nebylo ono. Mám cit pro hodně věcí, ale pro měkký sníh ne,“ řekla švýcarská lyžařka.

Brignoneová vyhrála druhý závod za sebou a celkově pátý v sezoně a je stále matematicky i ve hře o velký křišťálový glóbus. Ztrátu na Gutovou-Behramiovou snížila na 286 bodů. V neděli je v Aare na programu slalom, který je jedinou disciplínou, ve které se Gutová-Behramiová nedrží v čele pořadí. Pak už budou zbývat jen čtyři individuální závody ve finále SP v rakouském Saalbachu od 16. března.

Brignoneová s velkým bodovým ziskem ve slalomech nepočítá, nikdy v této disciplíně nebyla ani v desítce, ale v neděli se na start postaví. „Ztráta je moc velká, ale pro zábavu, pro tu show zkusím ze sebe vymáčknout maximum,“ řekl Italka před nedělním závodem. Na jeho startu bude po šestitýdenní pauze zaviněné zraněním i americká hvězda Mikaela Shiffrinová, jež obří slalom sledovala ještě jako divák. Vítězku rekordních 95 závodů SP nucená přestávka připravila o vedení v průběžném pořadí, ale slalomu stále vévodí a je na nejlepší cestě získat poosmé v nejtechničtější disciplíně malý glóbus.