Bývalý úspěšný běžec na lyžích Veerpalu dostal trest za aféru s krevním dopingem

Bern

Bývalý estonský běžec na lyžích a dvojnásobný olympijský vítěz Andrus Veerpalu dostal dvouletý zákaz činnosti. Potrestán byl za roli v aféře s krevním dopingem z mistrovství světa v roce 2019.

Bývalý estonský běžec na lyžích Andrus Veerpalu dostal za doping dvouletý zákaz činnosti.

Mezinárodní lyžařská federace padesátiletého Veerpalua potrestala za organizaci a zakrývání dopingu. Dvojnásobný mistr světa byl posledním z potrestaných v aféře z šampionátu v Seefeldu. Loni dostal čtyřletý distanc jeho syn Andreas Veerpalu, další estonský závodník Karel Tammjärv, trenér Mati Alaver a dvojnásobný medailista z mistrovství světa Kazach Alexej Poltoranin.

V roce 2019 rakouští lyžaři Dominik Baldauf a Max Hauke dostali rovněž čtyřleté zákazy startů. Jejich krajan Johannes Dürr, který byl hlavním svědkem vyšetřovatelů, obdržel za opakovaný doping doživotní distanc.

Ústřední postava skandálu německý lékař Mark Schmidt, který sportovcům s krevním dopingem pomáhal, byl začátkem roku soudem poslán na čtyři roky a deset měsíců do vězení.