Dubovská zahájila sezonu 13. místem ve slalomu v Levi, vyhrála Shiffrinová

Lyžařka Martina Dubovská zahájila novou sezonu Světového poháru 13. místem ve slalomu ve finském Levi. Třicetiletá rodačka z Třince ztratila v součtu obou jízd 2,26 sekundy na vítěznou Američanku Mikaelu Shiffrinovou. Druhá česká závodnice Elese Sommerová nedokončila 1. kolo.

Martina Dubovská při prvním kole slalomu SP ve finském Levi.

"Jsem velmi ráda, že mi hned první závod vyšel na umístění v top 15. Určitě mě to utvrdilo i v tom, že nový materiál či nový servisman fungují a všechno je na dobré cestě," řekla Dubovská v nahrávce pro média.

Úřadující vítězka seriálu Shiffrinová porazila o 16 setin sekundy druhou Annu Swennovou Larssonovou ze Švédska. Třetí skončila obhájkyně celkového vítězství v disciplíně Slovenka Petra Vlhová, která nenavázala v Levi na čtyři triumfy z posledních dvou sezon. Na vítězku ztratila 20 setin.

Shiffrinová vylepšila pod umělým osvětlením umístění z první jízdy, v níž skončila třetí. Díky času 56,22 předstihla jak Swennovou Larssonovou, tak Němku Lenu Dürrovou, která ve druhé části zajela až 14. čas a propadla se z první příčky na čtvrtou.

Dvojnásobná olympijská vítězka Shiffrinová si připsala ve Světovém poháru 75. vítězství a znovu se přiblížila maximu krajanky Lindsey Vonnové (82) i absolutnímu rekordu Švéda Ingemara Stenmarka (86). Díky 48. vítězství ve slalomu v SP vylepšila vlastní rekord. Američanka vyhrála závod Světového poháru už v 11. sezoně za sebou, čímž vyrovnala rekordní sérii Vreni Schneiderové (1984/85 - 1994/95) a Renate Götschlové (1996/97 - 2006/07).

Sedmnáctá žena hodnocení disciplíny z minulého ročníku Dubovská udržela umístění z první jízdy, v níž se dělila o 13. příčku s Norkou Minou Fürstovou Holtmannovou a Rakušankou Chiarou Mairovou. Česká reprezentantka potvrdila, že se jí v Levi daří. Před třemi lety zde poprvé pronikla do první desítky, minulý rok zase získala životní šesté místo.

"Úvodní pasáž mi sedla v obou kolech, ale vím, že mám trošku rezervy ve strmé části a nájezdu na rovinu. To musím vylepšit. S týmem se podíváme na video a nějak to zanalyzujeme, aby to zítra bylo lepší," řekla Dubovská. "Podmínky tu jsou skvělé. Trať je v takovém stavu, že je jedno, jestli jedete s jedničkou nebo třicítkou," dodala česká slalomářka.

Světový pohár začal lyžařkám s takřka měsíčním zpožděním. Obří slalom v Söldenu se nekonal kvůli nepříznivému počasí, paralelní závody v rakouském středisku Lech/Zürs byly zrušeny pro nedostatek sněhu.