Hlavní obsah

Lyžařské MS neskončí bankrotem. Věřitelé Norům odpustí část dluhu

Organizátoři světového šampionátu v klasickém lyžování v norském Trondheimu si mohou oddechnout. Díky dohodě s věřiteli se vyhnuli bankrotu, který jim hrozil kvůli dluhu zhruba 37 milionů norských korun, tedy zhruba 76 milionů českých korun. Problém ale zažehnán není. Norský lyžařský svaz musí propouštět, organizaci navíc na podzim čeká vyšetřování, jak k finančním problémům vůbec mohlo dojít.

Foto: MAXIM THORE/BILDBYRĹN/Shuttersto / Shutterstock Editorial, Profimedia.cz

Therese Johaugová z Norska před nabitými tribunami na MS v Trondheimu

Článek

Očekávali zisk 20 milionů norských korun, tedy asi 44 milionů těch českých. Nakonec se mistrovství světa dostalo do schodku ve výši 37 milionů. Na vině jsou mimo jiné vyšší náklady na bezpečnost a zajištění dopravy, ale také nižší tržby z jízdného i za prodané vstupenky, než se očekávalo, přestože návštěvnost byla velká.

Společnost pořádající šampionát, zahrnující Norský lyžařský svaz, město Trondheim a firmu vlastnící závodní okruh, přišla s řešením. Každému ze 114 věřitelů by vyplatila asi 59 % z dlužné částky. Pokud by jeden jediný z nich s návrhem nesouhlasil, skončila by organizace v konkurzu. Čas na rozhodnutí měli věřitelé do středy 16 hodin a už je jasné, že dohoda se povedla. „Projevili velkorysost a duch spolupráce při vyjednávání,“ ocenil věřitele právník společnosti Marius Gisvold pro norské veřejnoprávní médium NRK.

Ti, kteří mají pohledávku 40 000 norských korun (cca 82 800 korun českých) a méně, dostanou zpět celou částku. Jedná se asi o polovinu věřitelů. Ostatní s vyšší částkou získají polovinu z dlužné sumy a následně ještě zhruba 7 % v pozdější platbě. Vyplácení by mělo začít v pátek 18. července, tak aby vše bylo srovnáno do začátku srpna.

Zatím nevypadá, že by jim s dluhy pomohl stát. Ministerstvo kultury dodalo světovému šampionátu před jeho začátkem dotaci 10 milionů norských korun (20 milionů korun českých). Podle jeho tajemníka Erlenda Hanstveita ale nebude pokrývat ztráty, protože za financování akce je vždy odpovědný pořadatel.

S dluhy přicházejí také spory mezi organizátory. Město Trondheim poskytlo na vyřešení problému půjčku v hodnotě 4,8 milionu norských korun (v přepočtu necelých deset milionů českých korun). Zároveň je ale i věřitelem, do mistrovství investovalo nemalé peníze a chtělo by je zpátky. Jako drzost to označila Marianne Reistveitová, výkonná ředitelka společnosti Connections Travel & Events, která měla na starosti koordinaci ubytování pro sportovce, média, sponzory a diváky během lyžařského mistrovství světa.

Proti jejímu vyjádření se ohradil Kjetil Reinskou, radní pro finance Trondheimu. „Pokud město utrácí peníze, dělá to jménem svých obyvatel. Nepovažujeme za spravedlivé, aby ti, kdo využívají služby obce, museli nést následky špatného řízení mistrovství,“ obhajuje postup města.

Dluhy způsobily problémy i Norskému lyžařskému svazu. Dojde ke snížení počtu zaměstnanců a k úsporám ve výši 27 milionů norských korun (cca 55 milionů českých korun). Zároveň oznámil, že na podzim proběhne vyšetřování s cílem zjistit, jak mohlo dojít k tak zásadnímu finančnímu selhání, přestože akce byla sportovně i návštěvností úspěšná. „Chápeme, že mnozí kritizují organizaci. Musíme se s ostatními spoluvlastníky důkladně podívat, co se stalo a co mělo být uděláno jinak – včetně naší vlastní správy a komunikace,“ říká Ola Keul, dočasný generální tajemník svazu.