Článek
Kalendář ukazoval 11. prosinec 2011, když se na můstku naposledy bojovalo o body do Světového poháru. Za vítězným Richardem Freitagem se domácím fanouškům představila sedmička domácích skokanů včetně Jakuba Jandy, Jana Matury či již zesnulého Antonína Hájka.
Z dnešního pohledu nevídané. Však nyní do Světového poháru naskakuje jen šestatřicetiletý Roman Koudelka. V Harrachově se konalo ještě několik akcí na mamutu, které ale výrazně narušoval vítr, liberecké můstky vybudované pro světový šampionát v roce 2009 se přes opakované snahy do kalendáře zimního Světového poháru nezařadily.
Teď svítá naděje. Velký harrachovský můstek má být obří, moderní a hlavně funkční. Náklady, které pokryje Národní sportovní agentura, město, a Liberecký kraj, jsou vyčísleny na 70 milionů korun.
Připraveno je i slavnostní zahájení rekonstrukce. „Pro náš sport je to strašně výrazný moment, vždyť skokanská infrastruktura se tu nestavěla od mistrovství světa v Liberci,“ připomíná Vít Háček, šéf skokanského úseku na lyžařském svazu a zároveň Národního sportovního centra Harrachov.
V jeho plánech nejde o izolovaný projekt. „Měl by to být milník, který rozhýbe další infrastrukturu. Ta je pro skok stěžejní a jde ruku v ruce i s výsledky a postavením našeho skoku,“ říká.

Takto by můstek měl vypadat na podzim příštího roku.
Můstek by během následujících šestnácti měsíců měl projít modernizací všech částí včetně rozvodů a zasněžování, nejviditelnější ale bude jeho zvětšení. Dopad se prohloubí tak, aby se z označení HS 142 stalo HS 162. Zjednodušeně řečeno se skoky prodlouží o dvacet metrů.
„Půjde na něm klidně létat ke 170 metrům, upraví se tak konstrukce nájezdu, který je přírodního charakteru, aby mohla být vyšší nájezdová rychlost,“ líčí Háček.
Můstek tak bude raritou, jakýmsi přechodem mezi velkými a mamutími můstky, zařadí se za mamuty v Planici, Vikersundu, Kulmu či Oberstdorfu. S myšlenkou na tzv. obří můstek přišlo už předchozí vedení úseku, který řídil Jakub Janda. „A my ji podporujeme. Bude to světový unikát, zároveň zajímavější pro pořádání Světových pohárů,“ věří Háček.
Na rozdíl od mamutích můstků na obřím harrachovském půjde trénovat i během sezony a neplatí pro něj věkové omezení. „Je bezpečný i pro juniory, kteří na něm získají pocit letu, pomůže ženám, kde ty nejlepší už také závodí na mamutích můstcích,“ vypočítává skokanský šéf.
Poměrně zásadní bude i finanční úspora, kdy reprezentace musela při soustředěních objíždět můstky v zahraničí, nyní naopak podle Háčka budou před leteckými závody mířit do Harrachova za tréninkem zahraniční reprezentace.
Skokanský areál v Harrachově
Termín dokončení je příští podzim, začátkem roku 2027 už by se mělo na novém můstku závodit v rámci Kontinentálního poháru. Podle předběžných debat českého svazu se šéfem Světového poháru skokanů Sandrem Pertilem by se o rok později měl do Česka vrátit i tento elitní seriál.
Nemusí ale zůstat jen u něj. Už několik let se vedou debaty s polskou stranou, která by ráda propojila své běžkařské tratě v Jakuszycích s harrachovským skokanským areálem třeba i formou kandidatury na mistrovství světa. „Tam si myslím, že by byl reálný nejdříve rok 2033, ale to pro nás není teď stěžejní,“ říká Háček.
Dále se chce v Harrachově soustředit na rekonstrukci menších můstků pro mládež od K-40 po K-90, které se povedlo zejména díky nadšení bratrů Slavíkových opět uvést do provozu, ale budou potřebovat modernizaci.
A slavný harrachovský mamutí můstek, který se rok od roku viditelněji rozpadá? Je investice do obřího můstku signálem, že s jeho větším sousedem už se nepočítá? „Určitě chceme v další etapě zahájit i jeho rekonstrukci, ale až po těch menších. Reálně kolem roku 2033,“ odhaduje Háček.