Nor Gjedrem vyhrál v Poháru IBU v Novém Městě i stíhací závod

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

Norský biatlonista Hans Martin Gjedrem vyhrál na Poháru IBU v Novém Městě na Moravě po pátečním sprintu i sobotní stíhací závod na 12,5 kilometru. Na druhém místě doběhl se ztrátou 7,5 sekundy Němec Christoph Knie, který se po pěti dílech seriálu dostal do čela průběžné klasifikace. Z českých biatlonistů si vedl nejlépe třicátý Vít Jánov.

Osmadvacetiletý Gjedrem sice po dvou chybách na střelnici absolvoval o jedno trestné kolo víc než jeho největší soupeř Knie, ovšem potvrdil své běžecké kvality a ztrátu brzy zlikvidoval. S touto dvojicí se držel ve hře o první místo ještě další Nor Rune Brattsveen. Ten ale zaváhal při první střelbě vestoje, kdy dvakrát minul, a musel se spokojit s třetím místem.

"Podařilo se mi splnit cíl, dvěma vítězstvími jsem si řekl o nominaci na mistrovství světa. Moje výkonnost v druhé polovině sezony graduje, chtěl bych příští rok startovat na olympijských hrách," řekl v cíli Gjedrem.

Norské biatlonisty vede v roli trenéra šestinásobný světový šampión Rafael Poirée z Francie, který v roce 2007 po zisku posledního titulu mistra světa ukončil aktivní kariéru. "Zdejší areál je výborný a už se těším za čtyři roky na mistrovství světa. Jen by to ještě chtělo, aby bylo v hledišti dvacet tisíc diváků, kteří by navodili správnou atmosféru. Střelnice je také velmi dobrá, čas si na ní zastřílet jsem ale v průběhu Poháru IBU neměl," poznamenal Poirée na setkání s novináři po sobotním závodě.

Stejně jako v pátečním sprintu si vedl z českých biatlonistů nejlépe jednadvacetiletý Jánov, jenž se po dvou čistých střeleckých položkách vleže posunul na 23. místo. Jenže při třetí střelbě třikrát chyboval a v pořadí se propadl. "Při třetí položce jsem pušku neudržel, rozklepala se mi kolena a už jsem neměl klid. Dnes byly ideální podmínky, jely mi i velmi dobře lyže. Rozhodně jsem s dnešním výsledkem spokojen více," uvedl Jánov.

Ve stíhacím závodu žen na 10 km suverénně zvítězila Ruska Natalja Sokolovová, Zuzana Tryznová skončila devatenáctá. Sokolovová porazila zbytek startovního pole rozdílem třídy. Hned po první střelecké položce získala rozhodující náskok, který postupně zvyšovala. "V žádném případě jsem nečekala, že bych mohla vyhrát tak velkým rozdílem. Vyšla mi ale dokonale střelba a běželo se mi lehce. Možná sehrálo roli i to, že jsem mohla jet závěr závodu v klidu," řekla v cíli. Na druhém místě doběhla vítězka pátečního sprintu Rakušanka Iris Waldhuberová se ztrátou téměř dvou minut.

Ze souboje dvou nejlepších českých závodnic vyšla ve stíhacím závodě vítězně navzdory šesti trestným kolečkům Zuzana Tryznová. "Oproti pátečnímu sprintu jsem spokojená. Běžecky se cítím už lépe, možná se mi vrací forma. Ale šest chyb ve střelbě je hodně," uvedla Tryznová.

Stíhací závod Poháru IBU v biatlonu:
Muži (12,5 km): 1. Gjedrem (Nor.) 32:11,5 (2 tr. okruhy), 2. Knie (Něm.) -7,5 (1), 3. Brattsveen -52,7 (4), 4. Eckhoff (oba Nor.) -1:05,2 (2), 5. Graf (Něm.) -1:14,6 (3), 6. Schiller (Něm.) -1:46,8 (3),... 30. Jánov -4:51,3 (4), 37. Hradecký -6:11,7 (4), 40. Janoušek -6:47,2 (5), 43. Suchánek (všichni ČR) -6:49,3 (7).
Průběžné pořadí: 1 Knie 349, 2. Gjedrem 316, 3. Brattsveen 304,... 23. Jánov 128.
Ženy (10 km): 1. Sokolovová (Rus.) 31:52,3 (1), 2. Waldhuberová (Rak.) -1:51,4 (3), 3. Königová -1:58,0 (4), 4. Döllová (obě Něm.) -2:00,3 (6), 5. Moerkveová (Nor.) -2:02,6 (3), 6. Preusslerová (Něm.) -2:05,3 (5), ... 19. Tryznová -4:53,2 (6), 24. Špácová -5:44,4 (5), 26. Davidová (všechny ČR) -6:15,9 (1).
Průběžné pořadí: 1. Döllová 412, 2. Beerová 393, 3. Königová 295,... 12. Tomešová 163, 14. Špácová 138.