O triumf ve sjezdu SP v Kvitfjellu se nečekaně podělili Hintermann a Alexander

Dva nečekané vítěze měl páteční sjezd Světového poháru v Kvitfjellu. O triumf se v prvním poolympijském rychlostním závodě podělili švýcarský lyžař Niels Hintermann a Kanaďan Cameron Alexander, který s vyšším startovním číslem 39 zaskočil favority. Rakušana Matthiase Mayera porazili o 12 setin.

Švýcarský lyžař Beat Feuz na trati (ilustrační foto)

Šestadvacetiletý Hintermann v seriálu triumfoval teprve podruhé po úspěchu v kombinaci ve Wengenu v roce 2017. O dva roky mladší Alexander dosud ve Světovém poháru nikdy na stupních vítězů nestál a jen jednou se umístil v nejlepší desítce. Právě 10. místo ve sjezdu na zdejší trati z roku 2020 bylo jeho kariérním maximem, v této sezoně byl ve sjezdu nejlépe čtyřicátý.

Mimo stupně vítězů odsunul Alexanderův nečekaný útok ze zadních pozic do té doby bronzového Švýcara Beata Feuze. Olympijský vítěz z Pekingu byl o setinu rychlejší než domácí Aleksander Aamodt Kilde, ve vyrovnaném souboji o malý křišťálový glóbus ale norský lyžař udržel v čele průběžného hodnocení disciplíny tříbodový náskok před Feuzem.

Do první desítky se v Kvitfjellu dostali vedle Alexandera i další závodníci s vysokými startovními čísly. Na dělené sedmé místo se probojoval Němec Simon Jocher, který startoval jako 44., Ital Guglielmo Bosca obsadil s číslem 48 devátou pozici.

Po dnešním sjezdu, který v kalendáři nahradil zrušený prosincový závod z Beaver Creeku, pokračuje Světový pohár v Kvitfjellu o víkendu. V sobotu je naplánován další sjezd, v neděli se pojede superobří slalom.