Hlavní obsah

Policie na MS v Seefeldu zadržela kvůli dopingu pět lyžařů

Seefeld
Aktualizováno

Mistrovstvím světa v klasickém lyžování v Seefeldu otřásá skandál. Policie kvůli dopingu zadržela sedm lidí, z toho pět sportovců. Vyšetřovatelé o tom informovali v prohlášení s tím, že jde o dva rakouské, dva estonské a jednoho kazašského reprezentanta.

Foto: Lisi Niesner, Reuters

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Seefeldu poznamenal dopingový skandál.

Článek

V souvislosti s případem byli také v Erfurtu zadrženi sportovní lékař a další podezřelý muž. Celkem policie při akci s názvem Aderlass (pouštění žilou) prohledala 16 domů.

"Podařilo se nám rozbít globální dopingovou síť," uvedla rakouská policie s tím, že šlo o výsledky několikaměsíčního vyšetřování ve spolupráci s prokuraturou v Mnichově. "Skupina sídlila v Erfurtu a je podezřelá, že za peníze pomáhala vrcholovým sportovcům s dopingem," dodala.

Jména vyšetřovatelé nezveřejnili, ale na start středeční klasické patnáctky se nepostavili původně přihlášení Rakušan Max Hauke, Estonci Andreas Veerpalu, Karel Tammjärv a Kazach Alexej Poltoranin. Podle rakouských médií se v případě dvou zatčených domácích lyžařů jedná právě o šestadvacetiletého Haukeho a jeho vrstevníka Dominika Baldaufa.

Rakouská policie uvedla, že jednoho ze sportovců přistihla přímo při dopingovém provinění, transfuzi vlastní krve. "Prosíme o pochopení, k jednotlivým sportovcům se nebudeme vyjadřovat," odmítl na tiskové konferenci v Innsbrucku Dieter Csefan z kriminální policie jmenovat přistiženého lyžaře.

Češi o razii nevěděli

Češi o policejní akci nevěděli. "Četli jsme to jenom na internetu. U nás na hotelu v Leutaschi razie rozhodně nebyla," řekl ČTK předseda trenérské rady Lukáš Sacher. "Dost se tady o tom mluví, je to velmi diskutované téma, ale nikdo nic bližšího zatím neví," dodal mluvčí lyžařského svazu Tomáš Haisl.

Rakouská policie neřeší dopingovou aféru poprvé, loni provedla razii v sídle Mezinárodní biatlonové unie v Salcburku. Dlouholetý předseda unie Anders Besseberg a další vysoce postavení činovníci totiž byli podezřelí, že za úplatu zakrývají doping ruských reprezentantů.

Tehdejší vyšetřování odstartovaly informace Světové antidopingové agentury WADA od bývalého šéfa moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova. Ten v roce 2015 odstartoval rozsáhlý skandál kolem státem organizovaného dopingu v Rusku.

Reklama

Související témata: