Polská běžkyně Kowalczyková potřetí vyhrála Tour de Ski

VAL DI FIEMME

Běžkyně na lyžích Justyna Kowalczyková vyhrála potřetí za sebou etapovou Tour de Ski. Polka o triumfu rozhodla v nedělním závěrečném stoupání do sjezdovky Alpe Cermis, v kterém suverénně ujela Norce Marit Björgenové. Třetí místo obsadila její krajanka Therese Johaugová.

Usměvavá polská běžkyně na lyžích Jusyna Kovalczyková

Česká běžkyně Eva Nývltová se v závěrečné devítikilometrové etapě posunula z dvacátého na osmnácté místo a o jednu pozici vylepšila svůj loňský výsledek na Tour. Druhá česká reprezentantka Ivana Janečková skončila čtyřicátá.

"Jsem maximálně spokojená. Úkol sezony je splněn, navíc letos byla mnohem těžší konkurence, takže to je tak o deset míst lepší," řekla Nývltová webu lyžařského svazu. "Jelo se mi líp než loni, i když ten kopec každý musí dát na víc než sto procent."

Do posledního dílu Tour vybíhaly Kowalczyková s Björgenovou takřka společně. Na začátku stoupání do sjezdovky ale Kowalczyková nasadila k trháku a Björgenová nestačila reagovat. V strmé části získala Polka rozhodující půlminutový náskok a 500 metrů před cílem si dovolila na moment skoro zastavit.

"Jsem nadšená. Doufala jsem, že bych mohla vyhrát, věřila jsem si, ale teď už se těším na odpočinek," řekla Kowalczyková v televizi. "Zkusila jsem ujet a vyšlo to. Poslední metry byly přesto těžké, hodně jsem se trápila," dodala vítězná Polka.

Po náročných jedenácti dnech a devíti etapách projela Kowalczyková cílem volným tempem, unavená, ale s úsměvem na tváři. S Björgenovou se vítězná Polka v cíli objala, vzala si od pořadatelů mikrofon a poděkovala fanouškům za podporu.

Závody SP a závěr Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Norsko):
Ženy - 9 km volnou technikou: 1. Johaugová (Nor.) 34:17,7, 2. Kowalczyková (Pol.) -51,3, 3. Björgenová -1:08,0, 4. Kristoffersenová (obě Nor.) -1:10,8, 5. Ševčenková (Ukr.) -1:13,9, 6. Zellerová (Něm.) -1:19,6, 7. Lähteenmäkiová (Fin.) -1:25,5, 8. Stephenová (USA) -1:33,0, 9. Roponenová (Fin.) -1:50,9, 10. Jacobsenová (Nor.) -1:54,8, ...20. Nývltová -3:03,4, 41. Janečková (obě ČR) -4:17,1.
Konečné pořadí Tour de Ski (pořadí v cíli): 1. Kowalczyková 2:52:45,0, 2. Björgenová -28,2, 3. Johaugová -3:57,8, 4. Lähteenmäkiová -6:48,6, 5. Kristoffersenová -6:55,1, 6. Zellerová -7:09,7, 7. Kallaová (Švéd.) -8:01,2, 8. Jacobsenová -8:32,7, 9. Saarinenová (Fin.) -8:34,2, 10. Randallová (USA) -8:55,8, ...18. Nývltová -12:20,5, 40. Janečková -19:43,3.
Průběžné pořadí SP (po 20 z 37 závodů): 1. Björgenová 1326, 2. Kowalczyková 1224, 3. Johaugová 984, 4. Randallová 803, 5. Kallaová 734, 6. Kristoffersenová 671, ...38. Nývltová 120.