Klaebo podruhé ovládl Tour de Ski, Něprjajevová vyhrála poprvé

Nor Johannes Hösflot Klaebo a Ruska Natalja Něprjajevová vyhráli šestnáctý ročník Tour de Ski v běhu na lyžích. Nejlepší český výsledek zaznamenala po šesti etapách sedmadvacátá Kateřina Janatová, Michal Novák byl o místo horší. Závěrečné stoupání do sjezdovky na hoře Alpe Cermis ovládli Norové Sjur Röthe a Heidi Wengová.

Norský vítěz Tour de Ski Johannes Hoesflot Klaebo.

Klaebo kraloval Tour s náskokem více než dvou minut před obhájcem prvenství z předchozích dvou let Rusem Alexandrem Bolšunovem. Třetí skončil Fin Iivo Niskanen. Klaebo navázal na triumf v roce 2019 a s dvěma tituly se zařadil po bok Lukáše Bauera, svého krajana Martina Johnsruda Sundbyho a Bolšunova. Rekordmanem je čtyřnásobný vítěz Švýcar Dario Cologna.

"Je fantastické být znovu králem Tour de Ski, ale jsem rád, že je konec. Mám před sebou pár dnů volna a pak přípravu na olympiádu," řekl lídr Světového poháru.

Novák se vyšplhal ve finále na sjezdovku čtyřiadvacátý. V konečném hodnocení, v kterém měl před Tour ambice dojet do patnáctého místa, na suverénního Klaeba ztratil 8:13 minuty. Adam Fellner obsadil v Tour de Ski 35. místo a Petr Knop skončil padesátý.

"Dneska to hrozně bolelo. Na sjezdovce jsem se držel ze začátku v popředí, ale nahoře už jsem pak tempo neudržel, do finiše to bylo hodně náročné a několik lidí mě předjelo," uvedl Novák v tiskové zprávě. "Mrzí mě, že se mi nepodařilo udržet celkové umístění do pětadvacátého místa. Bohužel tam kolem mě bylo v průběžném pořadí hodně lehkých závodníků, kterým sjezdovka sedí. Ale myslím, že i ta třicítka celkově je docela úspěch a v další části sezony bude líp," dodal.

Něprjajevová dokončila poslední etapu čtvrtá a celkově zvítězila jako první Ruska. Vyhrála o 46,7 sekundy před Švédkou Ebbou Anderssonovou. Za triumf získala jako Klaebo 55 tisíc švýcarských franků (1,32 milionu korun) a ujala se vedení ve Světovém poháru. Wengová se díky prvenství ve stoupání posunula v Tour de Ski na konečnou třetí příčku.

vyčerpaná Norka Heidi Wengová vyhrála závěrečnou etapu Tour de Ski ve Val di Fiemme.

Něprjajevová vylepšila v Tour druhá místa z let 2019 a 2020. Navázala na vítězství svých krajanů - dvakrát slavil Bolšunov a jednou Sergej Usťugov a Alexandr Legkov.

Janatová vystoupala do sjezdovky jako sedmadvacátá a stejná příčka jí s odstupem více než osmi minut na vítězku patří i celkově. "Měla jsem z toho trochu strach, ale nakonec jsem spokojená, že se mi podařilo uhájit pozice ve třicítce v závodě i celkově. To byl můj cíl," řekla.

Janatová vyrovnala své maximum na Tour de Ski z roku 2020. Nejlepší českou běžkyní v etapovém klání byla Kateřina Neumannová, jež skončila pátá v roce 2007.

Petra Nováková odstoupila podle plánu po druhé etapě s ohledem na přípravu na olympijské hry a Petra Hynčicová nedokončila pátou etapu kvůli zdravotním komplikacím.

Letošní Tour de Ski byla kvůli olympijským hrám v Pekingu, které startují za měsíc, zkrácena na šest etap. Po dvou se běželo v Lenzerheide, Oberstdorfu a tradičně ve Val di Fiemme.