Valenta skákal ve Špindlu i s bolavým kolenem, skončil 16.

ŠPINDLERŮV MLÝN

Šestnácté místo obsadil český reprezentant Aleš Valenta v závodu Světového poháru v akrobatických skocích na lyžích ve Špindlerově Mlýně. Do nedělního klání nastoupil i přesto, že si v pátek při tréninku poranil koleno a stále cítil bolest.

Devátý závod sezóny vyhrál Bělorus Dmitrij Daščinskij a dostal se na druhé místo celkového hodnocení SP. Druhý byl Číňan Chan Siao-pcheng a třetí skončil další Bělorus Dmitrij Rak.

Závod žen vyhrála Číňanka Li Ni-na před Allou Cuperovou z Běloruska. Mezi muži skončil poslední šestadvacátý druhý český zástupce Lukáš Vokatý.

Valenta se teprve ráno rozhodl, že do závodu nastoupí. Na "otočku" byl v sobotu večer v Praze ve Vinohradské nemocnici na magnetické rezonanci, která neprokázala žádné vážné poškození kolena.

"Je tam trochu natažený postranní vaz, takže to cítím," řekl v rozhovoru s novináři Valenta. Když už se rozhodl skákat, mrzelo ho, že se nedokázal od bolesti oprostit a předvést lepší skoky. "Nesrovnal jsem si to v hlavě," prohlásil.

Jeho kouč Pavel Landa byl rád, že zdravotní stav dovolil Valentovi do závodu vůbec nastoupit. "Mohl skákat, to je hlavní," uvedl trenér.

Jeho svěřenec dnes předvedl celkem šest skoků, před finálovým závodem si ještě čtyřikrát skočil při tréninku. Ve Špindlerově Mlýně byla zrušena kvalifikace a skákalo se rovnou na dvě finálová kola. Při nich Valenta po dvou variacích trojných salt se čtyřmi vruty neustál dopady.

"Asi jsem podvědomě to koleno šetřil," mínil Valenta. Při tréninku zkoušel, zda vydrží tejp. "Držel, tak jsem do toho šel. I kvůli tomu, že to bylo doma," vykládal obhájce olympijského vítězství. Valentu čeká ještě týden tréninku ve Špindlerově Mlýně, pak odjede do Turína.

SP v akrobatickém lyžování - skoky (Šp. Mlýn)
Muži: 1. Daščinskij (Běl.) 251,77, 2. Chan Siao-pcheng (Čína) 244,44, 3. Rak (Běl.) 224,80, 4. Čung-čching Liou (Čína) 221,34, 5. Thepaut (Fr.) 220,13, 6. Isoz (Švýc.) 212,06, ...16. Valenta 186,73, 26. Vokatý (oba ČR) 106,32.
Stav SP: 1. Nissen (Kan.) 485, 2. Daščinskij 440, 3. Shouldice (Kan.) 391, 4. St. Onge (USA) 309, 5. Peterson (USA) 307, 6. Blais (Kan.) 298, ...13. Valenta 168.
Ženy: 1. Li Ni-na (Čína) 199,33, 2. Cuperová (Běl.) 177,35, 3. Müllerová (Švýc.) 174,31, 4. Kozačenková (Ukr.) 174,31, 5. Sü Nan-nan (Čína) 173,33, 6. Wang Ťiao (Čína) 161,96.
Stav SP: 1. Li Ni-na 436, 2. Leuová (Švýc.) 414, 3. Müllerová (Švýc.) 406, 4. Cuperová 327, 5. Bauerová 286, 6. Sü Nan-nan 283.