Článek
Ledecká sice na pondělní tiskové konferenci uvedla, že změny ve svém realizačním týmu ohlásí až před sezonou, mezitím ale její manažerka rozeslala tiskovou zprávu s informací, že dlouholetí kouči Tomáš Bank a Franz Gamper u trojnásobné olympijské vítězky končí.
„Franz se rozhodl, že už ve svém věku bude jenom lovit zvěř, stáčet med a věnovat se svému vnukovi, který je nadějný dvanáctiletý lyžař. Spolupráce s ním byla velice úspěšná a pro mě byl čas strávený vedle takové sportovní legendy nesmírně inspirativní,“ uvedla Ledecká na adresu italského kouče.
Stručně pak oznámila konec spolupráce také s Tomášem Bankem, který byl jako kouč během desetileté spolupráce u jejích největších úspěchů na lyžích.
Nové tváře v týmu zatím Ledecká nespecifikovala, s jedním z koučů byla testovat lyže Kästle v Itálii. „Bylo to senzační. Po podpisu smlouvy, respektive před sezónou vám velice ráda prozradím, o koho jde. Nový trenér už si k sobě našel i asistenta, kterého jsem také měla šanci při trénincích poznat,“ prohlásila.
Co ve vás při ohlédnutí za sezonou převažuje?
Těch pohledů je spousta. Já preferuju ten, že byla druhá nejúspěšnější v mé lyžařské kariéře a díky vyhranému závodu na snowboardu mám teď téměř každý druhý start ve Světovém poháru vítězný, což mi přijde strašně vtipné. Sama si je nepočítám, ale vyskočilo to na mě na Instagramu FIS a přišlo mi to hezké. Jasně, spousta z nás by byla ráda, kdyby se v sezoně vyměnil ten vyhraný a nevyhraný (olympijský) závod na snowboardu, ale zase bych si nezlepšila statistiku ve Světovém poháru (úsměv). Některé závody se tolik nepovedly, ale pořád jsem jich měla spoustu v top 10.
Ale finálovým závodem Světového poháru pro vás sezona nekončí.
Vždycky testuju až do května, takže toho mám dost za sebou i před sebou. Testujeme nové materiály od Kästle, prkna. Je nepsaným pravidlem, že po sezoně si každý může otestovat, co chce. Já to udělala taky a uvidíme, co z toho vznikne.
Po některých závodech jste nebyla stoprocentně spokojená s materiálem ve sjezdu. I kvůli tomu jste se snažila při testování zkusit co nejvíce možností?
Ano, zaměřili jsme se na to, měli jsme spoustu materiálů a bot od Kästle i jiných značek. Netvrdím, že na sjezdových lyžích to bylo až tak špatné, ale určitě je tam prostor ke zlepšení. Musím to ještě probrat se svými servisáky a věřím, že přijdeme na to, jak zrychlit.
Kometou minulé sezony byla 22letá Němka Emma Aicherová, která se dokázala prosazovat ve všech disciplínách a bojovala i o velký křišťálový glóbus. Mohla by být v tomto směru pro vás inspirací?
Všichni se o to snažíme. Znám Emmu spíš povrchně, ale je také pod Red Bullem a spolupracovali jsme s Němci, měli jsme je na vysílačkách. Moc jsem jí přála celkové vítězství, protože je úžasné, jak to válcuje ve všech disciplínách, i když jsem i fanynkou Mikaely Shiffrinové, úžasné sportovkyně a moc fajn osobnosti. Ale to, jak dokáže Emma vyhrávat skoro ve všech disciplínách, neumí teď snad ani Marco Odermatt.
Pořád tedy figuruje útok na velký křišťálový glóbus ve vašich cílech?
Určitě je to pořád můj sen. Ale není to tak jednoduché, jako si stanovit mistrovství světa nebo olympijské hry. Musíte toho odjet hodně, v každém závodě být výborní. A i letos jsem obětovala spoustu snowboardových závodů, což mě trochu mrzí. Kdybych chtěla útočit na velký nebo malý křišťálový glóbus, musela bych na lyžování dát velkou váhu a nevím, jestli jsem na to připravena.
Po sezoně jste naopak naznačila, že byste příští zimu chtěla spíš vyvážit množství závodů na lyžích a snowboardu.
Chtěla bych, to je plán A. Uvidím, jak se závody budou krýt, ale za ty roky mám některé oblíbené a některé méně. Třeba ve Svatém Mořici se mi dlouhodobě na lyžích moc nedaří a kryje se s Cortinou, kde se mi na snowboardu na hezkém kopci dařilo. Program závodů se finalizuje do června, pak se s týmem podíváme, co dál. Ale senzační je, že mistrovství světa se nekryjí, lyžařské je v únoru, snowboardové v březnu, tak stihnu oboje.
Silným příběhem uplynulé zimy byl skvělý návrat a těžké zranění 41leté Lindsey Vonnové. Pro některé hazardérka se zdravím, pro jiné sportovkyně srdcem i duší. Jak ji vnímáte vy?
Může být spousta názorů, ale je to hlavně její rozhodnutí. A když cítila, že se chce vrátit, tak se vrátila, i když se znovu zranila. Její kariéra byla taková vždy a je obdivuhodné, jak se dokázala vrátit. A to, jak je skvělá lyžařka, víme všichni. Před sezonou jsem měla zprávy a cítila z ní, že byla bez bolesti a po operaci kolene se cítila dobře, tak nebyl důvod, proč nejezdit. Nejsem doktor, ale věřím, že ví, co dělá.

Ester Ledecká za korunkou pro Sportovce roku, kterou získala za rok 2025.
Co vám vyplní léto kromě tradičního soustředění na Lefkádě?
Příprava bude dost podobná jako loni, budu se klouzat na moři, abych byla fyzicky i psychicky připravena na další sezonu. A když jsem měla příležitost, chodila jsem za kulturou. Jsem fanynkou Cirku La Putyka, nádherný zážitek byl koncert Paula Simona, hodně jsem se nasmála na představení Jakuba Prachaře a Marka Taclíka Nadal-Federer. A čeká mě i jeden závod v autech.
Povede se zrealizovat start na Rallye des Princesses, kam jste se chystala už před čtyřmi lety?
Tehdy jsem si pak zranila klíční kost, ale letos mě sponzor Richard Mille opět pozval. Pojede se z Paříže do Saint-Tropez, sedm etap ve starých veteránech, měla bych mít Porsche. Bude to nezapomenutelné, nesmíme používat GPS, jen mapy. Já jsem známá tím, že se dost ztrácím, pojedu s Giulií Candiagovou, která dělá marketing FIS, budeme se střídat a navigovat. Ale dostaly jsme i repráčky, budeme zpívat a bude čas probrat všechno možné a blbnout.









