Tvrdý direkt pro PUBG. Populární střílečka v Číně jako esport končí

30. září 2021 19:04 - Peking/Praha

Už žádné turnaje, žádné ligy, žádné LAN podniky v Číně? V téměř jeden a půl miliardové zemi se jedna z nejpopulárnějších stříleček současnosti s největší pravděpodobností už nebude hrát jako esport. Absence na největším esportovém trhu světa znamená pro herní titul PlayerUnknown's Battlegrounds (zkráceně PUBG) tvrdý direkt. Co stojí za rozhodnutím čínské administrativy?

 

PUBG

Úřad Národní tiskové a publikační administrativy neudělil povolení provozovat v Číně PUBG jako esport. V zemi se přitom jedná o jeden z nejpopulárnějších battle royale titulů. Pro platformu Stream, na které hra běží, je to tvrdá rána.

Zásah čínských úřadů se v brzké době dotkne například ligy PUBG Champions, čínské soutěže, která je jednou z největších lig světa.

To v konečném důsledku znamená, že čínské týmy se skrz soutěž nebudou moct kvalifikovat ani na blížící se světové mistrovství. Očekává se odliv profesionálních hráčů z Číny, ale nejen to.

Podstata ovládl předposlední závod seriálu Virtual GP a stal se celkovým šampionem

„Zákaz ovlivní tisíce turnajů v PUBG, organizace, hráče, tvůrce obsahu, streamery a profesionální hráče," uvedl I-po Čang, viceprezident Čínské esportové asociace.

Represe ze strany čínských úřadů směrem k PUBG mají podle expertů na mezinárodní esport souvislost se zámořskou platformou Steam, která je u čínské vlády v nelibosti.

Povolení zatím neobdržely ani další populární herní tituly Valorant a Apex Legends. U nich se na definitivní rozhodnutí stále čeká.

Čínské vládní zásahy do esportu mohou mít na celosvětovou esportovou scénu významný dopad. Čínský trh je s hodnotou 360 miliard dolarů vůbec největším trhem v celém esportovém průmyslu. Následuje USA s 243 miliardami dolarů a Evropa s 205 miliardy dolarů (údaje portálu www.statista.com).

Petr Blejštil, Sport.cz

Časová osa: Esport

Filtr článků - Esport


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.