Aktéři Berbrovy kauzy před komisí nevypovídali, verdikt nad Rejžkem, Pastyříkem a spol. odročen

23. února 2021 16:57 - Praha

Už přes dvacet jmen fotbalových rozhodčích, delegátů a funkcionářů obsahuje seznam aktérů Berbrovy aféry, kterou rozplétá společně s detektivy Národní centrály proti organizovanému zločinu i etická komise Fotbalová asociace ČR. K předchozím aktérům, mezi nimiž figurují kupříkladu loni v listopadu zadržení a poté ve vazbě držení Roman Berbr, Roman Rogoz a Tomáš Grímm totiž postupně přibývají další.

Česká televize, Česká televize

Šest jich přibylo naposledy, mezi nimi třeba sekretář Řídící komise pro Čechy Jan Hořejší, sekretář komise rozhodčích Patrik Filípek, její člen Václav Kohout, ale i sudí Pavel Rejžek, Zdeněk Mudra a Vladimír Pastyřík. Jsou podezíráni z manipulace s nasazováním rozhodčích, předávání stotisícového úplatku, narušení regulérnosti soutěže apod.

Nejde přitom jen o zápasy České fotbalové ligy či třeba druhé ligy a čachrování s výsledky, delegací rozhodčích či sázkami na výsledek, o čemž v pondělním večeru na obrazovkách České televize názorně vypovídal dokument Reportérů ČT.

Góly domluvené na pumpě, dělení úplatků v šatně rozhodčích. Záběry usvědčují fotbalovou korupci

Podezření směřuje do nejvyšší fotbalové soutěže. V případě sudího Pavla Rejžka šetří etická komise, zda se nedopustil disciplinárního přečinu v ligových duelech mezi Opavou a Zlínem hraným loni v srpnu, nebo v utkání Plzně s Jabloncem loni v září. V druhém případě si měl podle etické komise nechat jako hlavní rozhodčí slíbit od tehdejšího místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra úplatek v podobě nominace na mezinárodní listinu rozhodčích FIFA.

Propuštění Romana Berbra

Sport.cz/ ČTK

Všech šest aktérů, s nimiž už bylo zahájeno disciplinární řízení, se mělo vyjádřit na úterním zasedání etické komise.

„Pět původně předvolaných zaslalo písemné vyjádření, protože vzhledem k epidemiologické situaci se zasedání komise nemohlo konat standardní formou. Probíhá proto v režimu online, takže případná rozhodnutí budou zveřejněna až po per rollam hlasování členů komise," potvrdil mluvčí FAČR Michal Jurman, že verdikt komise lze očekávat až v dalších dnech. Stejně tak i to, zda ve spojitosti s trestní kauzou nebude zahájeno řízení i s dalšími aktéry.

"Vzhledem k tomu, že dnešní zasedání Etické komise se konalo pouze distančním způsobem a podle Disciplinárního řádu je účastník řízení vždy oprávněn se zúčastnit zasedání a řádně se k věci vyjádřit, nebylo v případech souvisejících s probíhající trestní kauzou meritorně rozhodnuto. Zároveň byla diskutována možnost zahájení dalších disciplinárních řízení souvisejících s probíhající trestní kauzou, o čemž bude ještě Etická komise rozhodovat formou per rollam, přičemž případná zahájená disciplinární řízení by byla zveřejněna na Úřední desce příští týden," potvrdil Jurman.

V seznamu aktérů tzv. Berbrovy kauzy, jímž se zabývá a průběžně projednává Etická komise FAČR, se momentálně objevuje přes dvacet jmen.

Mezi nimi i někteří ze sudích a funkcionářů, kteří se objevili v pondělním dokumentu ČT a které rozhodčí Tomáš Grímm ujišťoval, že u něho mají k vyzvednutí „petky" piva. Podle detektivů představuje ve fotbalovém žargonu jedna petka tisíc korun. Podobně, jako před sedmnácti lety představovali v tzv. Horníkově kauze zmíněný finanční obnos kapříci či jablka nebo hrušky.

Rozhodčí Pavel Rejžek .

Vlastimil Vacek, Právo

Ani mezinárodní rozhodčí Jana Štychová, ani Marek Janoch, kterým jejich kolega Grímm avizoval, že petky jsou k vyzvednutí a vypití, se však na toto téma odmítli vyjádřit.

S Janou Štychovou, rozhodčí z Rokycanska, stejně jako s Markem Janochem bylo na fotbalové půdě zahájené disciplinární řízení přerušeno.

„K přerušení dochází na dobu do právní moci rozhodnutí vydaného v trestním řízení, které je proti Janě Štychové vedeno, nejdéle však do 23. 11. 2021," praví se v rozhodnutí Etické komise FAČR.

Stejný postup zvolila komise vedená Janem Paulym st. i v případě Jiřího Kabyla, Michala Myšky, Jřího Houdka, Pavla Vasjuka, Petra Klupáka, Roberta Hájka a dalších aktérů kauzy.

Totéž se týká samozřejmě i Romana Berbra a Romana Rogoze.

zp, Sport.cz

Časová osa: Národní liga

Filtr článků - Národní liga


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..

Patička stránky: