Plzeň - Sparta 4:0Dneska neslavíte, vzkazuje obhájce titulu lídrovi do Edenu. Fanoušci chtěli bůra

23. Hořava 1 : 0
43. Kovařík 2 : 0
59. Kovařík 3 : 0
61. Kopic 4 : 0

Bitva o titul je nejspíš rozhodnutá, sešívaní ho však mohou slavit nejdřív až o víkendu. Fotbalisté Plzně totiž v prvním středečním utkání 3. kola skupiny o titul ve fotbalové lize smetli Spartu jednoznačně 4:0 a na vedoucí Slavii, která večer hraje s Jabloncem, ztrácejí dva body. Letenští utrpěli první porážku pod koučem Horňákem a vůbec nejvyšší v samostatné lize. Sparta v Plzni nevyhrála poosmé za sebou od srpna 2011 (6 porážek, 2 remízy).

Hráči Plzně se radují z prvního gólu. Na snímku vpravo je autor gólu Tomáš Hořava z Plzně.

Plzeňský trenér Vrba udělal jedinou změnu v základní sestavě proti nedělnímu duelu na Slavii. Kovařík se objevil v jedenáctce místo Procházky, a tak stoper Brabec poprvé vyrukoval proti svojí Spartě.

Její marodku rozšířil na sedm členů Drchal, takže teenager Hložek se poprvé posunul na hrot. Jen na lavičce zůstal Radakovič, do sestavy se naopak vešli Plechatý a Chipciu. Do mužstva se vrátil kverulant Kanga, ale jen mezi náhradníky.

Tomáš Hořava (vpředu) z Plzně zasáhl hlavou míč, který mířil do sparťanské sítě, a kopačkou i obličej sparťanského brankáře Milana Heči.

Letenští dorazili do Štruncových sadů bez svých fanoušků, jejichž sektor musel zůstat kvůli trestu prázdný. Hosté sice začali aktivně, první velkou šanci však měla Viktoria. Kovařík v 10. minutě dlouhým pasem za obranu uvolnil Kaymbu, Konžan ale Heču zblízka neprostřelil.

Plzeňští byli přímočařejší a nebezpečnější. A samozřejmě moc dobře věděli o velké sparťanské slabině při bránění rohových kopů. Po jednom z nich dostal Hořava spoustu času zpracovat si míč nadvakrát a ve 23. minutě otevřel skóre.

Ostřílený favorit uměl s náskokem nakládat, mladý soupeř byl bezzubý. Žádný div, že dvě minuty před přestávkou úplně volný Kovařík snadno uklidil míč do sítě podruhé. Brankář Heča nechal Kopicův centr zcela bez povšimnutí.

Tomáš Hořava (vlevo) slaví první branku Plzně. Vpravo je Alexandru Chipciu ze Sparty.

Sparta dokončila první půli v hluboké depresi, proto kouč Horňák poslal do druhého dějství hned dva nové hráče, Kangu s Čivičem.

Karlsson sice protáhl Hrušku, pak ovšem přišel další uragán. Heča zbytečně vyběhl daleko proti Kovaříkovi a plzeňský záložník ho přehodil. A když hned o minutu později zblízka skóroval také Kopic, fanoušci se začali dožadovat potupného bůra...

Na kopačce ho měl znovu Kopic, ale Heča mu tentokrát radost pokazil.

Plzeň v posledním vzájemném utkání utrpěla v březnu na Letné debakl 0:4, takže se dokonale revanšovala. Sparta dohrávala bez zraněného Costy o deseti, pátému gólu však ušla.

Fotbalová liga - 3. kolo skupiny o titul:
Viktoria Plzeň - Sparta Praha 4:0 (2:0)
Branky: 43. a 59. Kovařík, 23. Hořava, 61. Kopic. Rozhodčí: Marek - Blažej, Vlček - Adam (video). ŽK: Hejda (Plz.). Diváci: 8842.
Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Brabec, Limberský - Hořava, Hrošovský - Kopic (89. Havel), Kayamba, Kovařík (87. Pačinda) - Beauguel (77. Chorý). Trenér: Vrba.
Sparta: Heča - Zahustel (46. Čivič), Plechatý, Costa, Hanousek - Karlsson (65. Tetteh), Sáček, Hašek (46. Kanga), Frýdek, Chipciu - Hložek. Trenér: Horňák.