Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Žalobce se odvolal a kauza Mysliveček, Zejda, Čanaklis pokračuje

25. září 2007 15:14 - LIBEREC

Státní zástupce Petr Hořín se odvolal proti rozsudku, kterým Okresní soud v Liberci zprostil nedávno obžaloby z uplácení bývalého sportovního ředitele fotbalového Slovanu Františka Myslivečka a obžaloby z příjímání úplatku rozhodčího Václava Zejdu a delegáta Christose Čanaklise. Údajnou korupcí při zápase Slovanu se Zlínem se začne zabývat Krajský soud v Liberci, nedá se však zatím přesně říci, kdy. ČTK to v úterý řekl Hořín.

 

PRÁVO

Myslivečka, Zejdu i Čanaklise zprostil soudce Richard Skýba obžaloby 6. září. Státní zástupce se nyní odvolal, poněvadž důkazy proti všem třem obžalovaným považuje za dostatečné. "Podle soudce nelze z odposlechů telefonních hovorů vyvodit, že se obžalovaní na úplatku domluvili již před zápasem. Jsem přesvědčený o opaku, odposlechy jako důkaz stačí a policisté je pořídili v souladu se zákonem," vysvětlil Hořín.

Podle policejního vyšetřování Zejda obdržel od Myslivečka 50 000 korun za ovlivnění prvoligového zápasu mezi Libercem a Zlínem v březnu roku 2004 a Čanaklis dostal dalších 20 000 korun. Prý měli pomoci k výhře Slovanu. Zejdovi a Čanaklisovi hrozí za přijetí úplatku až dva roky vězení, Myslivečkovi za podplácení rok vězení. Krajský soud jim může udělit také peněžité tresty od 2000 korun do pěti miliónů a zakázat práci ve fotbale.

"V policejních odposleších není žádný důkaz, že by se Mysliveček se Zejdou a Čanaklisem dohodli na úplatku ještě před zápasem Liberec - Zlín. Možná naštvu policisty, ale když věděli, kde se chystá Mysliveček úplatek předat, měli ho při tom chytit," vysvětlil rozsudek z 6. září Skýba.

Mysliveček sehnal peníze v mimofotbalovém prostředí

První odposlech pochází z 25. února 2004, poslední policií zachycený rozhovor se uskutečnil 30. března. Jak stojí v obžalobě, Mysliveček sehnal peníze na úplatky v prostředí mimo oficiální struktury klubu. "František se dostal do problémů. Řekl, že má pro vás dvacetník (v hantýrce rozhodčích a funkcionářů 20 000 korun), a skutek utek," prohlásil v rozhovoru s Čanaklisem Zejda. "Já to nedělám schválně, jsem v tomhle v pr.... poprvý, to se mně ještě nikdy nestalo, jsem v mínusu jak hovado," tvrdil Mysliveček Zejdovi.

Zejda i Čanaklis mluvili o zápase Liberec - Zlín také s hlavní postavou fotbalové úplatkářské aféry, bývalým sportovním ředitelem Viktorie Žižkov Ivanem Horníkem. Čanaklise Horník požádal, ať Zejdu v Liberci při zápase se Zlínem takzvaně podrží. "Je to (Zejda) dobrej kluk, není to žádnej dobytek, když tam něco uhraje, tak se podělí," řekl Horník Čanaklisovi.

Soudci Skýbovi nebylo z odposlechů kromě jiného jasné, co mohl při utkání Liberec - Zlín takzvaně "ošetřit" delegát Čanaklis. "Zápas se nehrál ani o sestup, ani o postup a navíc skončil jasně 3:0 pro Liberec," dodal soudce. V zápase šlo Liberci o udržení šance na účast v Poháru UEFA. Nakonec obsadil šesté místo a do pohárové Evropy se nedostal.

Zejda figuruje i v dalších korupčních aférách

Součástí spisu se stala také videokazeta se záznamem střetnutí Liberce se Zlínem. "Je z ní jasné, že rozhodčí ani delegát nemuseli zápas vůbec ovlivňovat. Slovan vyhrál bez problémů a kromě dvou šancí Zlína na začátku byl po celých devadesát minut lepší. Rozhodčí a delegát však měli úplatek obdržet proto, aby Slovanu pomohli, kdyby se pro něj utkání vyvíjelo nepříznivě," řekl ČTK již dříve státní zástupce.

Disciplinární komise fotbalového svazu na základě vlastního vyšetřování odebrala Liberci šest bodů v tabulce první ligy v sezóně 2004/05. Klubu udělila půlmiliónovou pokutu. Mysliveček dostal dvouletý zákaz činnosti ve fotbale a pokutu 100 000 korun.

Zejda figuruje i v dalších korupčních aférách. Letos v květnu mu Krajský soud v Ostravě potvrdil sedmiměsíční podmíněný trest s dvouletou zkušební dobou a pokutu 130 000 korun za ovlivňování zápasu Opavy s Vítkovicemi. U soudu v Kroměříži čelí Zejda obžalobě kvůli přijímání úplatků v korupční aféře kolem bývalého uherskohradišťského klubu 1. FC Synot. Soud naopak Zejdu zprostil obžaloby z přijetí úplatku od 1. HFK Olomouc.

ČTK

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..