Definitivní ne! Fotbalová liga se nedohraje, Slavii titul zůstává

24. července 2020 14:51 - Praha

Soutěžní ročník fotbalové ligy 2019/20 se definitivně nedohraje, Ligový výbor Ligové fotbalové asociace ho v pátek „per rollam" podle očekávání předčasně ukončil. Důvodem je pozitivní test na koronavirus u jednoho z hráčů Opavy. Nedohraná zůstane skupina o záchranu, nejvyšší soutěž je proto ukončena bez určení pořadí. Ligový výbor nicméně rozhodl, že to nic nemění na udělení mistrovského titulu pražské Slavii stejně jako na určení pohárových účastníků v příští sezoně.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Ligový výbor ukončil soutěžní ročník 2019/20 ke dni 29. července, a to s ohledem na okolnosti vyšší moci, díky kterým nelze dokončit probíhající sezonu do 2. srpna 2020. Po celou dobu koronavirové krize jsme dělali maximum pro dohrání soutěží na trávníku sportovní cestou. Po nařízení karantény na opavský klub už bohužel není možné aktuální sezonu dokončit tak, abychom stihli termín, který si kluby samy stanovily jako nejzazší datum pro řádné dokončení," řekl šéf LFA Dušan Svoboda.

Zatímco tabulka druhé ligy byla schválena za konečnou v její finální podobě po 30 ligových kolech, u nejvyšší soutěže bude ročník 2019/20 uzavřen bez určení pořadí. Což se však podle platných regulí nedotkne dvou zásadních rozhodnutí. V souladu s Rozpisem celostátních soutěží byl přidělen titul Mistra ČR klubu SK Slavia Praha, s ohledem na nedohrání první ligy z důvodu vyšší moci se pak pouze pro účely výběru klubů pro mezinárodní klubové soutěže UEFA určilo pořadí na 1. až 6. místě. V evropských pohárech bude v příští sezoně Česko reprezentovat těchto pět klubů: Slavia, Plzeň, Sparta, Jablonec a Liberec.

Nákazou v Opavě soutěž skončila. Není o čem diskutovat, vzkázal Starka a vrátil se na dovolenou

„Z pohledu řádů nebyla jiná volba a přestože nám chybí odehrát pouze šest zápasů, nemůžeme ve FORTUNA:LIZE uznat konečné pořadí. Již s předstihem jsme ale na tuto situaci byli připraveni a ty nejzásadnější parametry můžeme určit. Pohároví účastníci jsou dáni konečným pořadím skupiny o titul a mistrovský titul připadne logicky Slavii," uvedl Svoboda.

Slavia první neskončí, ale titul jí zůstane. V lize nebude stanoveno konečné pořadí

Ligový výbor rozhodl také o tom, že z nejvyšší soutěže při jejím ukončení bez určení pořadí nebude žádný tým sestupovat. Postupujícím z druhé ligy se staly první dva celky - Pardubice a Brno. Příští ročník se tak odehraje s osmnácti účastníky.

„Jak jsme již avizovali po jednání ligového grémia minulý pátek, příští sezonu odehrajeme v počtu osmnácti týmů ve FORTUNA:LIZE a čtrnácti celků v druhé nejvyšší soutěži. Počítáme s tím, že příští sezona se odehraje bez nadstavbové části. Jedná se o přechodný stav na jednu sezonu a je naším záměrem se za rok zase vrátit k rovnoměrnému modelu šestnácti účastníků v obou ligách," dodal Svoboda.

Robert Neumann, Sport.cz, Právo

  Olomouc - Karviná dnes 16:00
20211017T16:00:00+0200
Olomouc vs. Karviná
Olomouc vs. Karviná
Olomouc
Karviná
  Teplice - Plzeň dnes 16:00
20211017T16:00:00+0200
Teplice vs. Plzeň
Teplice vs. Plzeň
Teplice
Plzeň
  Zlín - Hradec dnes 16:00
20211017T16:00:00+0200
Zlín vs. Hradec
Zlín vs. Hradec
Zlín
Hradec
  Pardubice - Sparta dnes 19:00
20211017T19:00:00+0200
Pardubice vs. Sparta
Pardubice vs. Sparta
Pardubice
Sparta

Časová osa: Fortuna liga 2021/22

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..