I Fotbalová asociace se cítí poškozena. Přidala se k trestnímu řízení proti Berbrovi

15. prosince 2020 19:15 - Praha
(Aktualizováno: 15. prosince 2020 20:13)

Takže od úterý se i generalita českého fotbalu přidala do tažení proti svému bývalému místopředsedovi Romanu Bebrovi, který byl 16. října detektivy z Národní centrály proti organizovanému zločinu zadržen, dva dny na to na něho uvalil Městský soud pro Prahu 6 vazbu a od té doby je v ní Berbr považovaný za nejmocnějšího muže českého fotbalu držen. „Přihlásili jsme se do probíhajícího trestního řízení jako jeden z poškozených,“ potvrdil předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík po úterním jednání výkonného výboru.

Sport.cz, FAČR

Zároveň potvrdil i známou informaci, že Roman Berbr rezignoval i na svou funkci v dceřiné společnosti STES.

„Nefiguruje tak v jakýchkoli strukturách fotbalové asociace nebo jejích dceřiných společnosti," zvěstoval Martin Malík, aniž by dál celou kauzu komentoval.

Až dosud argumentovalo stávající vedení českého fotbalu svá lakonická vyjádření k celé kauze Bebr tím, že neměla a nemá právo nahlédnout do spisů vyšetřovatelů. Teď, kdy se připojila k poškozeným subjektům, toto právo získá.

Jarda děkuje, za Humpolcem stejně končí dálnice, vyřizoval Berbr. Starka si to nevybavuje

Ve středu tomu budou přesně dva měsíce, co byl Roman Berbr policisty zadržen. samozřejmě nikoli jen on, protože při zátahu probíhajícím v sídle Fotbalové asociace ČR na pražském Strahově, sídle Plzeňského fotbalového svazu na stadionu ve Štruncových sadech, na pražském Vyšehradě i jiných místech republiky 19 fotbalových funkcionářů, rozhodčích a delegátů.

Náčelník nebo také Taťka Ramon, jak suita Bebrových věrných místopředsedovi FAČR familiárně přezdívala, mezi nimi. Ve vazbě nakonec skončili ovšem jen čtyři muži - kromě Berba sportovní ředitel Vyšehradu Roman Rogoz, bývalý ligový fotbalista a poté delegát a funkcionář Michal Káník a rozhodčí Tomáš Grimm.

Jak to bude s působením Romana Berbra ve společnosti STES? A jaký tam má plat?

FAČR

Káník už je na svobodě, protože se rozhodl vypovídat a s policí spolupracovat, Grimm vsadil na stejnou kartu, a i on byl svolný s tím, že pomůže rozkrývat obraz všeobjímající fotbalové chobotnice, kterou Berbr rafinovaně stvořil, umně řídil a která svými chapadly samo sebou nezasahovala jen do výkonnostního fotbalu nebo nanejvýš druhé ligy, jak byla fotbalová veřejnost původně ujišťována a chlácholena, ale že si omotala i nejvyšší domácí soutěž včetně tuzemského poháru.

Útržky z policejních odposlechů a spisů vyšetřovatelů, které se postupně objevují na světle světa, to potvrzují. Podle nich kupříkladu před červencovým finále domácího poháru mezi Libercem a Spartou (1:2) kontaktoval Berbr sudího Pavla Královce, který byl kvůli tomu minulý týden do konce roku stažen z listiny rozhodčích.

Domovní prohlídka u Romana Berbra

Patrik Biskup, Právo

V tzv. Berbrově kauze jde o manipulaci s výsledky fotbalových zápasů, delegací rozhodčích na utkání, ale i sázky na výsledky.

Bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr jen viněn i z údajné defraudace finančních prostředků Plzeňského krajského fotbalového svazu ve výši přes 800 tisíc korun.

Policisté zajistili podle zjištění České televize na několika místech miliony korun v hotovosti patřící právě bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku.

Udělej suchej záchod, nařídil Berbr Královcovi. Sparta pak vyhrála pohár a postoupila do Evropy

I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Kromě Berbra skončila ve vedení českého fotbalu i jeho manželka Dagmar Damková. Ta rezignovala jak na funkci ve výkonném výboru FAČR, tak i na místo předsedkyně Řídící komise pro Čechy. Kromě toho skončila i v komisi rozhodčích UEFA.

Potvrzeno! České rozhodčí bude mít na povel bývalý portugalský sudí Pereira

Rozpuštěna byla i Komise rozhodčích FAČR, v jejímž čelem stál Jozef Chovanec. Novou, která by měla fungovat od začátku příštího roku, kdy bude definitivně známé její složení, povede třiašedesátiletý Portugalec Vítor Manuel Melo Pereira.

Ve funkci ho v pondělí schválila Ligová fotbalová asociace a v úterý pak vyslovil souhlas s jeho působením v čele komise i výkonný výbor FAČR.


zp, Sport.cz

Časová osa: Fortuna liga

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..

Patička stránky: