Sněhová kalamita? Ani vyhřívaný trávník není všemocný. Boleslav zatím sehnala trumf

2. února 2021 12:05 - Mladá Boleslav

Mladá Boleslav versus Olomouc, pokus druhý. V pátek se utkání 17. kola první fotbalové ligy neuskutečnilo. Hřiště zapadalo sněhem a duel byl odložen. Oba kluby se dohodly na náhradním termínu a zápas odehrají v úterý od 15:00 před kamerami ČT sport. Sestupem ohrožení Středočeši pár dnů k dobru využili a přivedli další posilu. Jako trumf už s mužstvem v pondělí trénoval Jaromír Zmrhal, exslávistický host z druholigové italské Brescie.

 

fkmb.cz

K čemu máme vyhřívané trávníky, když se pak kvůli sněžení musí zápas odkládat? I taková námitka v pátek v televizním studiu padla.

Jenže na příval sněhu, který na plochu během pár hodin těsně před utkáním napadne, je i vytápění krátké.

„Hrozilo jak zranění hráčů, tak poškození hrací plochy. Zkoušeli jsme nechat odhrnout pruh trávy a po deseti minutách byl hned znovu zasněžen. Konzultovali jsme to se zástupci obou klubů, kteří měli stejný názor. Takže podle nás správné rozhodnutí,“ vysvětlil odložení duelu v Mladé Boleslavi hlavní rozhodčí Alex Denev. S delegátem utkání označili terén za nezpůsobilý.

Odloženo. Zápas fotbalové ligy v Mladé Boleslavi se neuskuteční

Vyhřívání trávníku na hrací ploše stadionů je v případě prvoligových klubů povinné od sezony 2010/2011. Již čtrnáct let předtím jako první instalovali vyhřívaný trávník v severočeském Jablonci, po kterém následoval stadion Sparty na Letné v roce 2003.

Centimetr sněhu za hodinu

Vyhřívaný trávník přinesl do českého fotbalu komfort a možnost hrát na zelených trávnících i v zimním období. V případě sněhové kalamity je však i vytápění trávníku bezmocné.

Pokud na trávníku leží sněhová pokrývka, většinou se ještě před zapnutím systému odfrézuje. Je-li ale vyhřívání již zapnuté a podloží trávníku je měkké, je složité novou sněhovou pokrývku odstranit těžkou technikou.

Míč na zasněžené ploše stadionu Juliska před odloženým utkáním Dukly se Spartou.

Vlastimil Vacek, Právo

V případě kvalitního drenážního systému dokáže zapnuté topení odstranit asi 1 centimetr sněhu za hodinu. V případě silného sněžení v den utkání nebo těsně před ním tak často ani vyhřívání trávníku samo nepomůže – přesně to se stalo před týdnem v Jablonci nebo v pátek právě v Mladé Boleslavi.

„Se zapnutým topením taje sníh samozřejmě rychleji. V pátek nám ale od oběda do večera napadlo skoro deset centimetrů těžkého sněhu, který jde navíc mnohem hůř odklízet,“ poukazuje Jan Pechanec, vedoucí správy stadionu FK Mladá Boleslav, pro web Ligové fotbalové asociace (LFA).

I s vyhříváním byli bez šance

„Mokrý sníh taje odspodu a jde těžko z hrací plochy stáhnout, aniž bychom hřiště rozbili. Kdyby přestalo chumelit několik hodin před výkopem, tak bychom asi možná zvládli hřiště připravit, ale v pátek jsme byli i s vyhříváním bez šance,“ dodává Pechanec.

Nakonec si systém mladoboleslavského stadionu se sněhovou pokrývkou poradil do sobotního dopoledne. V úterý tak přichází druhá šance zápas odehrát.

Středočeši jsou na první sestupové pozici. Nevyhráli osm kol za sebou a trenér Karel Jarolím po návratu na jejich střídačku stále čeká na první vítězství. Naopak osmá Sigma minule zvítězila po sedmi kolech a bude chtít potvrdit, že se jí proti Boleslavi v poslední době daří.

Zajímavým otazníkem je, zda domácí hned nasadí exslávistu Jaromíra Zmrhala. Bolka reprezentačního záložníka přivedla z druholigové italské Brescie na půlroční hostování a v pondělí s mužstvem poprvé trénoval.

dos, Sport.cz

  2:3 Slovácko - Slavia 2:3 dohráno
20210228T16:00:00+0100
Slovácko vs. Slavia
Slovácko vs. Slavia
Slovácko
Slavia
  2:0 Ml. Boleslav - Karviná 2:0 dohráno
20210228T14:00:00+0100
Ml. Boleslav vs. Karviná
Ml. Boleslav vs. Karviná
Ml. Boleslav
Karviná
  0:1 Olomouc - Zlín 0:1 dohráno
20210228T14:00:00+0100
Olomouc vs. Zlín
Olomouc vs. Zlín
Olomouc
Zlín

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..

Patička stránky: