Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Obžalovaní v kauze Žižkov: Horníkovy nabídky jsme nechápali

16. ledna 2006 15:42 - PRAHA

Rozhodčí a delegáti Českomoravského fotbalového svazu prý nechápali, že jim bývalý sportovní ředitel Viktorie Žižkov Ivan Horník po telefonu zcela vážně nabízí úplatky za to, že pomohou jeho týmu. Hájí se zejména tím, že žádné úplatky nepřevzali a utkání neovlivňovali.

 

PRÁVO/Dorian Hanuš

"Nedokážu si vysvětlit, proč mi Horník volal, ale rozhovor jsem považoval za nepodstatný," řekl v pondělí u Obvodního soudu pro Prahu 3 například asistent rozhodčího Igor Gulajev.

Soud v pondělí začal rozplétat korupční kauzu, v níž je hlavním obžalovaným Horník. Podle státního zástupce Petra Cibulky nabízel rozhodčím a jejich asistentům úplatky za to, že svými rozhodnutími ovlivní výsledky zápasů, po delegátech zase chtěl, aby výkony rozhodčích svým hodnocením podpořili. Horník se dnes k soudu nedostavil a požádal, aby se jednalo bez něj. Podle žalobce nevypovídal ani na policii.

Vlček trest přijal, ale vinu nepřiznal

Soudkyně Markéta Polanecká dnes začala vyslýchat jednotlivé obžalované delegáty a rozhodčí. Před časem všech jedenáct mužů odsoudila trestním příkazem k podmíněným trestům, pokutám a zákazům činnosti. Jediným, kdo trest přijal, byl delegát svazu Jiří Vlček, ostatní si podali odpor. Vlček byl na rozdíl od ostatních obžalován nejen za to, že si úplatek nechal slíbit, ale také za to, že jej převzal. "Peníze ve výši 30 000 korun si nechal poslat poštovní poukázkou," uvedl Cibulka. Vlček však podle něj i přesto, že trest přijal, vinu nepřiznal.

Hlavními důkazy, které policie soudu předložila, jsou odposlechy telefonních hovorů mezi Horníkem a jednotlivými obžalovanými. V jednom z nich například Horník říká asistentovi rozhodčího Zdeňku Lukesovi, který se měl zúčastnit zápasu Viktorky se Synotem, že by potřebovali štěstíčko. "Jít štěstíčku naproti," reagoval Lukes. Horník poté řekl, že má "čtyřicetník za vítězství, dvacetník za kříž", což podle policie znamená 40 000 korun za výhru a 20 000 korun za remízu.

Hovor byl špatně slyšitelný

Lukes ale tvrdí, že slova o čtyřicetníku či dvacetníku vůbec nezaznamenal, hovor byl podle něj špatně slyšitelný. "Zjistil jsem to až u výslechu na policii," uvedl. Výrok "jít štěstíčku naproti" je podle něj běžná hantýrka rozhodčích před zápasem. Utkání prý nijak neovlivňoval. Poukázal na to, že Viktorka tehdy se Synotem prohrála 0:4.

Asistent rozhodčího Gulajev dnes soudu naznačil, že byl Horník ve fotbale velmi vlivný muž a že z něj měl obavy. Mohl ho prý poškodit v kariéře. Těmito obavami Gulajev soudkyni vysvětloval, proč ve dvou případech rázně neodmítl Horníkovy nabídky úplatku. Gulajev na nabídku "třicetníku" či "40 kila jablek" pokaždé reagoval slovy fajn, dobře nebo jo. "Chtěl jsem ho tak hovorově odbýt, ale nechtěl jsem ho proti sobě popudit," vysvětlil Gulajev. Trvá na tom, že svou práci při zápasech odvedl podle regulí a jak nejlépe uměl.

Na ztrátu paměti si zase stěžoval delegát svazu Otakar Draštík. Hovor s Horníkem si moc nepamatuje, mluvili prý o ničem. Horník ho v odposlechu žádá, aby při hodnocení podržel jednoho rozhodčího. "Pro tebe je tam čtyřicetník, kdybysme vyhráli, kdyby byla remíza, tak nevím, ale na benzin bude," slibuje mu. Draštík reaguje: "Hm, dobrý."

Vše vypadá jinak, když je to napsáno

U soudu dnes řekl, že je odposlech špatně vyhodnocen a že vše vypadá jinak, když je to napsáno, než když se to říká. Uvedl, že na zápas, kde hodnotil výkony rozhodčích, si nikdy nikdo nestěžoval.

Líčení bude pokračovat ve středu. Soudkyně by chtěla číst listinné důkazy, možná dojde i na pouštění inkriminovaných odposlechů.

ČTK, Sport.cz

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..