Naděje Jablonce na Spartě zhasly po 11 sekundách

Fotbalisté pražské Sparty porazili v pondělní dohrávce 26. kola Gambrinus ligy Jablonec 3:0 a znovu se přiblížili vysněnému druhému místu tabulky. Sparta neprohrála deváté utkání v řadě a na druhou Mladou Boleslav ztrácí už jen čtyři body. O vítězství proti Jablonci sparťané rozhodli už po 11 sekundách, kdy se trefil Lustrinelli. Na konečný výsledek zvyšovali Pospěch a Kisel.

Na Letné se představily dva týmy, které drží dlouhé série. Sparta neprohrála osmkrát v řadě, naopak Jablonec se před pondělní dohrávkou neradoval z výhry už šest kol. Navíc nevstřelil 288 minut gól.

Před úvodním hvizdem Sparta poblahopřála k 36. narozeninám své bývalé opoře Michalu Horňákovi a pak na svého soupeře vlétla. Došek po pěti sekundách hlavou nahrál Mauro Lustrinellimu, který prodloužil na Pospěcha. Jeho střela se odrazila znovu ke švýcarskému kanonýrovi, který bez přípravy trefil přesně levý růžek Špitovy branky. Časomíra ukrojila jedenáct sekund. Lustrinelli se tak stal rekordmanem české ligy, dosud nejrychlejší gól vstřelil loni v březnu ostravský Metelka po 18 vteřinách.

Ve 14. minutě zaváhal Blažek, ale tentokrát po vyběhnutí z pokutového území nefauloval jako v derby. Akce ale pokračovala a ex-sparťan Baranek trefil pravou tyč. Odražený míč mohl uklidit do domácí branky Lafata, ale ve vyložené pozici zklamal.

Pohyblivější Sparta soupeře svírala

Oba týmy těžily hlavně z chyb soupeře, po jedné v obraně Jablonce dostal volný prostor Šimák a dělovka z jeho slabší levé nohy skončila těsně vedle. Sparta byla aktivnější, na Jablonci byla cítit neúspěšná série z posledních kol. Před Lustrinellim v posledním okamžiku obrana hostí odvrátila, střela Pospěcha byla vzápětí zblokovaná.

Pospěch si chuť spravil v 35. minutě. V souboji byl důraznější než Glos a prostřelil Špita podruhé. Jablonec byl zralý na ručník, pohyblivější Sparta dobře kombinovala a soupeře na vlastní polovinu příliš nepouštěla. Po rohu vracel míč před branku Řepka a hosté byli rádi, že si míč nesrazili do branky potřetí.

Přes Řepku to nešlo

Sparta mohla vstřelit gól i v první minutě druhého poločasu. Po rohu Šimáka hlavičku Zabavníka na poslední chvíli vyrazil nejistý Špit. O přestávce nahradil trenér Rada chybujícího Glose a levá strana hostující obrany byla kompaktnější.

Na druhé straně v domácím pokutovém území kraloval Tomáš Řepka a Sparta soupeře do šance nepustila. V 68. minutě střídal rekordman Lustrinelli a z hřiště jej vyprovázel potlesk spokojených sparťanských tribun. Třetí gól mohl v závěru přidat Došek, ale z ideální pozice mu střela nesedla. Úspěšnější byl z dalšího útoku Karol Kisel, který přesnou střelou pečetil výsledek.

Po výhře je Sparta čtyři kola před koncem na dohled druhému místu, zaručujícímu šanci na účast v Lize mistrů.

Sparta Praha - FK Jablonec 3:0 (2:0)
Branky: 1. Lustrinelli, 35. Pospěch, 87. Kisel. Rozhodčí: Racek - Hojsík, Pospíšil. ŽK: Zabavník, Lustrinelli - Hušek. Diváci: 4851.
Sparta: Blažek - Zabavník, Drobný, Řepka, Kadlec - Kisel (89. Kóňa), Sivok, Šimák - Lustrinelli (69. Poláček), Došek, Pospěch (79. Slepička). Trenér: Griga.
Jablonec: Špit - Pončák, Svojtka, Kučera, Glos (46. Kordula) -Baranek, Hušek, Jindřišek, Weber (78. Svátek) - Smíšek, Lafata (88. Kiša). Trenér: Rada.