Olomouc - Liberec 0:1Liberec nezaváhal v Olomouci a vede tabulku

31. Ančic 0 : 1

OLOMOUC

Vítězná jízda českého fotbalového mistra pokračuje. Liberec vyhrál i čtvrtý zápas ligové sezony, když v souboji prvního s posledním vyhrál v Olomouci gólem záložníka Juraje Ančice z 31. minuty 1:0. Hlavně po přestávce měli domácí možnosti k vyrovnání, ale gólman Marek Čech ani Hané nekapituloval a drží dál letošní neprůstřelnost.

Liberci tak vyšla generálka před středečním odvetným zápasem 3. předkola Ligy mistrů na hřišti Spartaku Moskva.

Předchozí nezdary vyvolaly zemětřesení v olomoucké sestavě, ale pět změn v zahajovací jedenáctce Sigmu vzkřísilo jen po herní stránce. Výsledková mizérie se s olomouckým týmem táhne dál. Domácí tentokrát k vlastní smůle narazili na kompaktního protivníka, který neoslnil žádnou ofenzivní smrští, zato bedlivou obranou a účelným způsobem hry.

Půlhodinu Sigmu uspával, aby ji pak zasáhl z první vydařené akce. Pospěch na pravé straně v 31. minutě ukličkoval Hudce a k jeho přízemnímu centr se v malém čtverci jako první probil Ančic. Letošní premiéru v základní sestavě mistra tak hned okořenil důležitým vedoucím gólem.

Palička stále bez výhry

Domácí působili na útočné polovině bezradně. Liberec je vůbec nepustil do finální fáze, přesto si krátce pro gólu vlastní vinou přidělal starosti. Stoper Košťál ztratil na velkém vápně stabilitu i míč, jenže domácí dirigent Melinho nenadálou příležitost zahodil nepřesným pokusem nad.

Po přestávce už Liberec tak suverénní nebyl. Domácí si větší agresivitou vynutili převahu, s níž se brzy dostavily i šance. Tu největší připravili v 58. minutě po bleskovém protiútoku Schulmeister s Onofrejem pro střídajícího Michala Hubníka, ale ten trefil pouze nohy vybíhajícího brankáře Čecha. Mladík na olomouckém hrotu se i pak srdnatě rval s libereckými zadáky, ovšem také jeho pronásledovala smůla v koncovce. Schulmeister si za hostující obranu zaběhl v 59. minutě a jeho křížné ráně chyběly centimetry.

Vzdor větší aktivitě Olomouc nepříznivým vývojem nehnula. Mistr už jen bránil a čekal na prostor pro brejky. Rozhodnout však mohl po skrumážích v pokutovém území. Pospěch však po hodině hry nechal vynikout ligového debutanta v olomoucké brance Vojáčka a Košťálova hlavička zase zapadla na vrchní síť. V rozkouskovaném závěru už domácí Čecha neohrozili a kouč Palička si při odchodu do šaten opět musel vyslechnout skandování fanoušků žádající jeho demisi. Při svém návratu do olomouckých služeb zatím stále čeká na první výhru.

Olomouc nedává góly

Olomouc je ve složité situaci, po čtyřech kolech je bez vítězství a s jediným bodem uzavírá ligovou tabulku. Kouč Vlastimil Palička litoval, že i v sobotním utkání proti Liberci tým zradilo špatné zakončení. "Bylo to nešťastné utkání. Chyběla tomu jediná věc, vstřelit branku. Mít takovou efektivitu jako Liberec, který se v prvním poločase jednou dostal do pokutového území a hned dal gól. Ten nás pak utlumil," tvrdil Palička.

Především ve druhé půli měli jeho svěřenci tlak i příležitosti. "Šance jsme už měli i my, bohužel ten vytoužený gól jsme nedali. Měnili jsme rozestavení až na tři útočníky, ale neměli jsme štěstí," uvedl Palička. "Z hlediska nasazení se nic hráčům vytknout nedá. Snad jen taktické záležitosti, nedali jsme gól a za to nemůžu hráče pochválit. Atmosféra v mužstvu je ale dobrá, musíme to zlomit," dodal Palička.

Sigma Olomouc - Slovan Liberec 0:1 (0:1)
Branka: 31. Ančic. Rozhodčí: Matějek - Slavík, Gallo. ŽK: Vepřek - Šinglár, Košťál, Pospěch, Blažek. Diváci: 5113.
Sestavy:
Olomouc: Vojáček - Škerle, Hudec, R. Hubník, Vepřek (80. Peška) - Kovář, Randa - Štěpán (49. M. Hubník), Melinho, Onofrej - V. Schulmeister. Trenér: Palička.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Pudil - Hochmeister, Bílek - Blažek, Papoušek (81. Rehák), Ančic (85. Liška) - Pospěch (78. Hamouz). Trenér: Lavička.