Rubriky:

Fotbal

Živě

Legendární fotbalista Ferenc Puskás zemřel

17. listopadu 2006 10:40 - BUDAPEŠŤ

Jeden z nejslavnějších fotbalistů historie Ferenc Puskás zemřel. O úmrtí devětasedmdesátiletého Maďara, jenž trpěl Alzheimerovou nemocí, informovala ve čtvrtek agentura MTI. Puskás zemřel v nemocnici Kutvolgyi, kde byl kvůli svému onemocnění hospitalizován od roku roku 2000. Od září byl navíc na jednotce intenzivní péče, kde se ve čtvrtek jeho stav prudce zhoršil vinou zápalu plic a vysokých horeček.

Maďary milovaný "Osci", neboli "Bratříček", zesnul v sedm hodin ráno. "Přesnou příčinou smrti bylo selhání kardiovaskulárního a dýchacího systému způsobené zápalem plic," řekl agentuře Reuters Puskásův životopisec a rodinný přítel György Szöllösi.

V reakci na Puskásovo úmrtí drželi dnes poslanci maďarského parlamentu na svém zasedání minutu ticha. "Je to opravdová tragédie, zvlášť pro nás, jeho přátele. Odešel největší sportovec naší země všech dob," uvedl Puskásův bývalý reprezentační spoluhráč Jeno Buzanszky.

Pohřeb slavného fotbalisty bude 9. prosince. Na adresu maďarského svazu i Puskásovy rodiny již během dneška dorazilo mnoho kondolencí, nechyběla ani ta od šéfa světové federace FIFA Seppa Blattera. "Byl to jeden z nejúžasnějších fotbalistů, jakého jsem kdy na vlastní oči viděl," uvedl Blatter v dopisu.

S Puskásem ztrácí světový fotbal jednoho z nejlepších kanonýrů všech dob. Statistici mu napočítali 515 gólů v 529 ligových zápasech. Na začátku 50. let byl tento budapešťský rodák jednou z hvězd téměř neporazitelného maďarského mužstva, které vyhrálo v roce 1952 na helsinské olympiádě, rok nato jako první kontinentální tým porazilo Anglii na její půdě a v roce 1954 nestačilo až ve finále MS na tehdejší Německou spolkovou republiku. Bylo to jediné utkání, které Maďaři za šest let v tomto období prohráli.

Truchlí i Španělé

V národním mužstvu Maďarska odehrál Puskás 85 zápasů, v nichž nastřílel dnes již těžko uvěřitelných 84 gólů. Po krvavě potlačeném protikomunistickém povstání v roce 1956 svou vlast opustil a stal se členem dalšího skvělého týmu, tentokrát na klubové úrovni - s Realem Madrid vyhrál pět ligových titulů a tři Poháry mistrů evropských zemí. Navíc si zahrál ještě na mistrovství světa 1962 v Chile, kde už reprezentoval Španělsko.

"Tohle je jeden z nejsmutnějších dnů pro fanoušky Madridu," uvedl dnes po úmrtí slavného člena klubu prezident Realu Ramón Calderón. "Fanoušci Realu, a zvlášť ti v mém věku, nyní cítí velkou prázdnotu, neboť přišli o jednoho z dětských idolů," dodal šéf madridského velkokubu společně s vyslovenou soustrastí Puskásově rodině.

Po ukončení kariéry v roce 1966 se Puskás vrhl na trenérskou dráhu a nakrátko se dočkal i působení u maďarského národního mužstva. Po propuknutí nemoci se ocitl i vinou náročné léčby ve složité finanční situaci, kterou se jeho rodina pokusila řešit například i aukcí. V ní loni jeden maďarský podnikatel vydražil památeční věci z dob Puskásovy slávy za více než čtyři milióny korun.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Výsledkový mix:

Pohár FAČR
dnes 19:15 ČT sport Ostrava - Slavia Ostrava - Slavia
20190522T19:15:00+0000
FC Baník Ostrava vs. SK Slavia Praha
FC Baník Ostrava vs. SK Slavia Praha
FC Baník Ostrava
SK Slavia Praha
Serie A
20.5.2019 37. kolo Lazio Řím - Boloňa Lazio Řím - Boloňa 3:3
20190520T20:30:00+0000
SS Lazio Řím vs. Boloňa FC
SS Lazio Řím vs. Boloňa FC
undefined
Boloňa FC