Frejlach zajistil lvíčatům postup do baráže ME

6. září 2006 19:08 - UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let postoupili do říjnové baráže o účast na mistrovství Evropy. Svěřenci trenéra Ladislava Škorpila ve středu v Uherském Hradišti porazili díky dvěma brankám střídajícího záložníka Tomáše Frejlacha Bělorusko 2:1 a po sobotní výhře na Kypru si tak pojistili první místo ve skupině. Bělorusové až ve čtvrté minutě nastavení snížili brankou Kovela.

Češi, kteří na závěrečném turnaji ME už dvakrát za sebou chyběli, se jméno soupeře pro baráž dozvědí v pátek. Baráž se hraje klasickým vyřazovacím způsobem 7. a 11. října, mistrovství Evropy se koná příští rok v červnu v Nizozemsku.

Kouč Škorpil proti poslednímu zápasu na Kypru udělal v sestavě pořádný průvan. Do hry poslal záložníky Filla s Holkem a na hrot Holendu, který se v sobotu jednou střelecky prosadil. Na lavičce naopak zůstali středopolaři Frejlach, Jirsák a také forvard Papadopulos z Leverkusenu. Čeští mladíci sice před zápasem tvrdili, že na soupeře vyrukují s aktivní hrou, která má být korunována vytouženou uklidňující brankou, ale na hřišti to vypadalo jinak.

Potíže s koncovkou

Bělorusové přijeli na Moravu s vědomím, že je v postupové hře udrží pouze vítězství. A přizpůsobili tomu i taktiku. Na trávníku působili o poznání aktivnějším dojmem než Češi, jenže sráželo je tápání v koncovce. Během první čtvrthodiny se za záda českých beků dvakrát dostali Pavlov se Škverňjukem, ale pokaždé místo zakončení zvolili zbytečnou přihrávku.

I čeští mladíci však dokazovali, že koncovka je jejich dlouhodobým problémem. Holenda s Latkou mířili hlavou ze slibných pozic dvakrát vedle, Kolář poslal trestný kop z ideální pozice nad bránu a neuspěl ani Pudil s pohotovou střelou z otočky.

Obránce Kadlec se pak proháčkoval přes dva beky, ale ani on svůj návrat na stadion, na kterém vyrůstal, neoslavil brankou. Největší šanci měl sedm minut před poločasem sparťan Kolář, jenže po Pudilově centru poslal míč hlavou z malého vápna vedle.

Čeští reprezentanti tušili, že by se jim hra na remízu mohla vymstít, a po poločase se snažili o vstřelení branky, která by je výrazně přiblížila baráži. V 54. minutě "lvíčata" předvedla nacvičený signál po rohu, jenže Kadlec mířil levačkou metr vedle šibenice.

Ve hře také hry v Pekingu

Domácí se dočkali až dvacet minut před koncem. Češi ve středu pole vystihli chybnou rozehrávku soupeře, střídající Frejlach si míč chytře vyměnil s Kolářem a liberecký záložník vzápětí po dvou minutách pobytu na hřišti střelou zblízka překonal běloruského gólmana.

Frejlachova důležitá branka už tak odevzdané Bělorusko dorazila a do českých řad naopak vnesla potřebný klid. Domácí mladíci se uvolnili a lehce se začali dostávat i do zakončení. Zvýšit vedení mohli Holek s Kolářem, jenže jejich pokusy nebyly dost přesné ani razantní.

Až pět minut před koncem přidal tým pečeť na svůj triumf. Střídající hrdina Frejlach se postavil k trestnému kopu a jeho precizní střela skončila v pravém horním rohu běloruské branky. Čechům pak už radost nezkazil ani Kovelův gól ze čtvrté minuty nastavení.

Jednadvacítka se tak díky dnešnímu vítězství udržela ve hře o mistrovství Evropy v Nizozemsku a také o olympiádu v Pekingu, kam postoupí nejlepší čtyři mužstva z ME.

Kvalifikace ME '21'
Česko - Bělorusko 2:1 (0:0)
Branky: 69. a 85. Frejlach - 90+4. Kovel. Rozhodčí: McKeon - Ryan, Cassidy (všichni Ir.). ŽK: Latka - Radkov, Plaskonyj, Kučuk, Mazalevski, Pavlov. Diváci: 1305.
Česko: Zlámal - Kaufman, Latka, Hubník, Kadlec - Fillo (67. Frejlach), Holek, Hušek, Pudil - Holenda (82. Papadopulos), Kolář (88. Tomašák). Trenér: Škorpil.
Bělorusko: Omelčenko - Tigarov, Pavljuček, Radkov, Plaskonyj - Bychanok (73. Mazalevski), Pavlov, Deniševič, Škverňjuk (52. Staševič) - Komarovskij (73. Kučuk), Kovel. Trenér: Kurněnin.

Liga mistrů 2020/21

Liga mistrů 2020/21 začíná 20. října prvními osmi zápasy, o vítězi se rozhodne 29. května 2021. Finálový zápas bude hostit Atatürkův olympijský stadion v Istanbulu. Obhájcem titulu je německý gigant Bayern Mnichov.

Výsledkový mix:

1. liga
14.3.2021 základní část - 23. kolo Olomouc - Slovácko Olomouc - Slovácko Odloženo
Liberec
Včera základní část - 22. kolo Pardubice - Slovácko Pardubice - Slovácko Odloženo
20210305T18:00:00+0000