Rubriky:

ME 2021

Skandál v Sofii vrcholí. Do urážek Angličanů se pustili i pořadatelé a členové ochranky!

15. října 2019 17:55 - Praha

Průšvih, do kterého se bulharský fotbal dostal poté, kdy fanoušci rasisticky uráželi během kvalifikačního zápasu v Sofii o postup na mistrovství Evropy anglické fotbalisty černé pleti, může mít další závažné následky. Celý incident už stál místo šéfa bulharského fotbalu Borise Michajlova, teď ale navíc přišla anglická média s dalším závažným obviněním. Do rasistických urážek totiž měli být zapojeni i samotní pořadatelé!

 

Carl Recine, Reuters

Jako kdyby toho na bulharský fotbal nebylo dost. Svěřenci trenéra Krasimira Balakova jen mohou vzpomínat na slavné časy Stoičkova a spol. Země u Černého moře se v "české" skupině A potácí na čtvrtém místě bez jediného vítězství, o postupu na EURO z kvalifikace si může nechat jen zdát.

Zmar místního fotbalu dokumentovala pondělní drtivá domácí porážka s Anglií 0:6. Co však bylo mnohem horší než samotný debakl, je skandál, který celý duel v Sofii postavil do zcela jiného světla. Utkání totiž bylo kvůli rasistickým urážkám skupiny bulharských fandů dvakrát přerušeno, řada z místních chuligánů si navíc neodpustila ani nacistické pozdravy.

Manažer anglické fotbalové reprezentace Gareth Southgate hovoří s rozhodčím Ivanem Bebekem poté, co byl kvůli rasistickému chování fanoušků v první půli přerušen kvalifikační zápas v Bulharsku.

Carl Recine, Reuters

Podle informací britských médií se však do celé ostudné aféry zapojili i pořadatelé a někteří jednotlivci z bezpečnostní služby. Skupina asi dvaceti členů, kteří se měli starat o pořádek na stadionu, si podle očitých svědků sundala vesty a přidala se k rasistickým pokřikům na anglické fotbalisty.

Do středu jejich zájmu se dostali především Raheem Sterling a Tyrone Mings, na které mířily nejen opičí skřeky a bučení, ale i zvednuté pravice jak fanoušků, tak právě i některých pořadatelů!

Bulharští fanoušci se prezentovali během kvalifikační bitvy s Anglií i rasistickými pokřiky na adresu fotbalistů Anglie.

Carl Recine, Reuters

Bulharské reprezentaci podle dostupných informací hrozí i vyloučení z kvalifikace a zavření stadionu pro zbývající zápasy.

"Naši pozorovatelé nám jasně řekli, že viděli, jak se na začátku zápasu asi dvacet pořadatelů a členů bezpečnostní služby původně oblečených do označených vest přidalo ke skupině fanoušků a rasisticky uráželi hráče," řekl pro BBC Pavel Klymenko specializující se na rasovou problematiku ve východní Evropě.

Opičí skřeky, nacistické pozdravy. Rasismus v duelu s Anglií stál místo šéfa bulharského fotbalu

"A to není výjimka. Ve východní Evropě není neobvyklé, že mezi pořadateli či členy bezpečnostních agentur jsou jedinci z rasistických skupin, kteří se poté následně přidávají k urážkám hráčům i nacistickým projevům," dodává Klymenko.

pan, Sport.cz

Časová osa: EURO - Mistrovství Evropy 2021

Filtr článků - ME 2021


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..