Rubriky:

ME 2021

Trest za rasismus. Bulhaři musí hrát kvalifikaci proti české reprezentaci bez diváků

29. října 2019 16:14 - Nyon
(Aktualizováno: 29. října 2019 16:48)

Pro českou fotbalovou reprezentaci by měla být cesta na EURO 2020 zase o něco snazší. Pokud by hrála v závěrečném kvalifikačním zápase 17. listopadu v Sofii proti Bulharům o všechno, nemusí se obávat pekelného prostředí, které jsou schopni tamní fanoušci soupeřům připravit. Za rasistické chování a ataky vůči anglickým hráčům v předchozím kvalifikačním duelu musí totiž bulharský národní tým sehrát příští utkání za zavřenými dveřmi bez diváků, píše na svém serveru BBC.

 

Carl Recine, Reuters

Disciplinární komise UEFA tak reagovala na nepřístojnosti, které se udály 15. října na stadionu Vasila Levského v utkání s Anglií. Už při něm mělo Bulharsko uzavřenou část stadionu kvůli předchozímu rasistickému chování a skandování fanoušků, v zápase s týmem Albionu však došlo k novým excesům. Rasistickému skandování, opičím skřekům adresovaným některým hráčům Albionu, nacistickým pozdravům, hajlování...

Střetnutí, v němž Anglie nakonec vyhrála 6:0, muselo být dokonce dvakrát přerušeno a v jednu chvíli hrozilo, že ho chorvatský sudí Bebek předčasně ukončí.

Bulharští fanoušci se během kvalifikační bitvy s Anglií zrovna nevytáhli. Duel byl kvůli rasistickým urážkám dvakrát přerušen.

Carl Recine, Reuters

Reprezentace Albionu už před cestou do Sofie pohrozila, že pokud by došlo k jakýmkoli rasistickým výlevům na adresu Sterlinga a spol., odejde ze hřiště, ale pohrůžku nakonec nenaplnila.

Opičí skřeky, nacistické pozdravy. Rasismus v duelu s Anglií stál místo šéfa bulharského fotbalu

„Fotbalová rodina musí vést válku proti rasismu," reagoval na dění v kvalifikačním střetnutí mezi Bulharskem a Anglií první muž UEFA Aleksander Čeferin. Bulharské úřady dosud identifikovaly šestnáct osob podezřelých z rasistického jednání, přičemž dvanáct z nich bylo zatčeno.

Disciplinární komise UEFA proto konala. Bulharsko musí sehrát příští  domácí zápas bez diváků, tamní fotbalový svaz navíc zaplatí pokutu 75 tisíc eur za rasistické chování fanoušků a dalších deset tisíc za to, že narušovali anglickou národní hymnu.

Tvrdé tresty, ty nejpřísnější, žádal Stoičkov. Vzápětí se rozplakal

Navíc dostala Bulharská fotbalová federace podmínku i na další zápas, který bude hrát její reprezentace doma. Pokud by došlo k novému provinění, bude následovat uzavření stadionu na další střetnutí.

Zápasem, v němž trest na Bulhary dopadne, je právě kvalifikační duel s českou reprezentací 17. listopadu.

Bulharské fotbalisty místo Balakova povede Dermendžiev

Bezprostředně po utkání s Anglií byl z funkce nucen odstoupit šéf fotbalové federace Borislav Michajlov, tři dny poté rezignoval i trenér Krasimir Balakov. Ten na tiskové konferenci po zápase tvrdil, že žádné rasistické urážky od fanoušků neslyšel. Později se podle agentury Reuters za chování diváků anglickému týmu e-mailem omluvil.

Novým trenérem bulharské reprezentace je Georgi Dermendžiev, který naposledy vedl Levski Sofia. Ten v minulosti působil v Razgradu, se kterým v letech 2015 až 2017 získal tři tituly za sebou a v roce 2014 s Ludogorcem vybojoval první bulharské vítězství v základní skupině Ligy mistrů.

Premiéru na lavičce národního týmu si odbude 17. listopadu právě proti české reprezentaci.

Trest se týká i českých fanoušků

Příznivci národního týmu, kteří se do Sofie chystali, mají smůlu. „Česká reprezentace se všem fanouškům, kteří chtěli do Bulharska 17. listopadu vyrazit, upřímně omlouvá, ale rozhodnutí o trestu bylo plně v kompetenci disciplinární komise UEFA," poukazuje mluvčí národního týmu Petr Šedivý.

Vzhledem k čekání na rozhodnutí disciplinární komise přijímala FAČR pouze předběžné objednávky na vstupenky bez placení. Rezervace nyní budou stornovány. Asociace zároveň všem, kdo si lístky objednali, zašle informační e-mail.

Česká strana má podle pravidel UEFA nárok pouze na kvótu vstupenek pro zástupce svých partnerů a sponzorů.

zp, Sport.cz

Časová osa: EURO - Mistrovství Evropy 2021

Filtr článků - ME 2021


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..