Španělsko a Nizozemsko slíbilo diváky na stadionech během fotbalového ME

7. dubna 2021 16:31 - Bilbao/Amsterodam
(Aktualizováno: 7. dubna 2021 22:34)

Španělsko a Nizozemsko se zavázaly, že budou moci na stadiony během fotbalového mistrovství Evropy pustit diváky. Bilbao a Amsterodam patří k dvanácti městům, jež budou "panevropský" šampionát odložený na letošek kvůli pandemii koronaviru hostit.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Bilbao přislíbilo, že na stadion San Mamés může pustit zhruba čtvrtinu kapacity 53.000. Podobný počet lidí by mohl být v Johan Curyff Areně v Amsterodamu, kde místní úřady povolí minimálně 12 000 diváků s negativním testem na covid-19.

Španělská fotbalová federace nicméně později uvedla, že vzhledem k podmínkám baskické vlády diváci na tribunách moci být nebudou. Místní vláda totiž umožní otevření čtvrtiny stadionu v případě, že celostátně i regionálně klesnou čísla přenosu pod 40 případů na 100.000 obyvatel. K dnešku byl výskyt koronaviru 351 případů na 100.000 obyvatel regionálně a 161 celostátně. "Tyto podmínky se nedají splnit, což bude znamenat, že na tribunách nebudou diváci," varovala federace.

V Bilbau a Amsterodamu se budou hrát shodně tři zápasy základní skupiny a jedno osmifinále. V případě negativního epidemického vývoje nicméně mohou úřady aktuální postoj přehodnotit.

Na fotbalovém ME budou mít týmy k dispozici pět střídání

Přeložené mistrovství Evropy zahájí 11. června zápas Itálie s Tureckem se zatím neupřesněným počtem fanoušků na tribunách.

Země, které nedají evropské federaci UEFA garanci diváků na stadionech, riskují, že o šampionát přijdou. Z dvanácti měst je nejvíce v ohrožení Dublin. "Na doporučení vlády jsme dnes informovali UEFA, že vzhledem k pandemii covidu-19 nejsme v tomto okamžiku schopni poskytnout záruku minimálního počtu diváků na zápasech Eura 2020 v Dublinu," uvedla Irská fotbalová asociace.

Diváky na stadionu zatím nepřislíbilo ani Skotsko, které v glasgowském Hampden Parku hostí čtyři zápasy včetně duelů Česka v základní skupině D proti domácímu týmu a Chorvatsku. Třetí zápas ve skupině budou čeští fotbalisté hrát proti domácí Anglii v londýnském Wembley, které je hlavním stadionem turnaje se sedmi duely včetně obou semifinále a finále. Tamní úřady dokonce tvrdí, že by devadesátitisícová aréna mohla být na závěrečnou fázi ME plná.

S fanoušky na stadionech počítají také v Petrohradu, Kodani, Mnichově a Bukurešti. Dalšími hostitelskými městy jsou Baku a Budapešť. Definitivní rozhodnutí o stadionech pro ME by mělo padnout 20. dubna na kongresu UEFA.

ČTK

Časová osa: EURO - Mistrovství Evropy 2021

Filtr článků - ME 2021


ME ve fotbale do 21 let 2021

Mistrostvé Evropy jednadvacítek se bude poprvé v historii hrát ve dvou blocích, účastnit se bude také Česká reprezentace, kterou ve skupině čeká Španělsko, Itálie a Slovinsko. Základní skupiny "malého" EURA v Maďarsku a Slovinsku se odehrají 24. až 31. března, osm nejlepších týmů bude poté o evropský trůn bojovat 31. května až 6. června.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..