Živě

Bilbao a Dublin přišly o zápasy fotbalového ME, nahradí je Sevilla a Petrohrad

23. dubna 2021 12:21
(Aktualizováno: 23. dubna 2021 13:47)

Bilbao a Dublin přišly o pořádání zápasů letního fotbalového mistrovství Evropy, protože nemohly vzhledem ke koronavirové situaci garantovat přítomnost diváků na tribunách. Generalita evropského fotbalu o tom rozhodla během páteční videokonference, během níž se jí dostalo ujištění, že i Mnichov bude pořadatelským městem. Do Allianz Areny však bude mít na zápasy přístup jen 14 500 diváků. Naopak v Budapešti v Puskás areně by měly být během EURO ochozy plné.

 

Zdeněk Pavlis

Bilbao a Dublin měly hostit po třech zápasech základní skupiny E, v níž hrají Španělsko, Švédsko, Polsko a Slovensko, a také každý jedno z osmifinálových utkání. Ani jedno město však po páteční videokonferenci výkonného výboru UEFA už mezi tuctem pořadatelských měst nefiguruje.

Tři zápasy základní skupiny v Dublinu byly přesunuty do Petrohradu, osmifinále, které se mělo na stadionu Aviva rovněž konat, bude hostit londýnské Wembley.

Jedno EURO, jedenáct měst a stadionů. Češi se představí v Glasgow i v legendárním Wembley

Petrohrad už měl přiděleno pořadatelství tří duelů skupiny B a jednoho čtvrtfinále, teď tedy bude hostitelem celkem sedmi zápasů.

Španělsko o pořadatelství nepřijde, jen Bilbao nahradí Sevilla a tamní Estadion La Cartuja, do jehož ochozů by na utkání mistrovství Evropy mohlo projít 30 procent diváků z celkové kapacity tribun.

Mnichov naopak mezi pořadatelskými městy zůstal nadále. V červnu se počítá v Německu se zlepšením koronavirové situace, takže do Allianz Areny by minimálně 14 500 diváků mohlo přijít.

Dalšími pořadateli turnaje, který se loni nekonal kvůli pandemii koronaviru, jsou Londýn, Glasgow, Řím, Baku, Budapešť, Bukurešť, Kodaň a Amsterodam. Všechna tato města už dříve přislíbila, že během turnaje alespoň zčásti stadiony zaplní.

Revoluční EURO 2021. Kompletní informace o turnaji

Česká reprezentace odehraje první dva zápasy v základní skupině D proti Skotsku a Chorvatsku 14. a 18. června v glasgowském Hampden Parku a 22. června se střetne s Anglií v londýnském Wembley.

Petrohradská arény vypadá z Něvy skutečně jako vesmírný koráb, který přistál na břehu Finského zálivu.

Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Generalita evropského fotbalu měla původně rozhodnout už v pondělí na zasedání výkonného výboru ve švýcarském Montreux, na které navazoval kongres UEFA.

Vše ale přehlušilo dění kolem ohlášeného vzniku Super Ligy.

Kompletní program EURO 2021. Turnaj rozehraje Turecko s Itálií

Tím vznikl prostor, aby vynesení definitivního verdiktu o pořadatelských městech bylo odloženo na pátek. Z původních dvanácti měst jich nakonec zůstalo jedenáct, přičemž navíc došlo k rošádě mezi španělskými městy.

UEFA totiž požaduje garanci, že na zápasy mistrovství Evropy budou stadiony zaplněny alespoň z 25 procent

Podle momentálního stavu zatím jen Budapešť přislíbila, že by se v Puskás Areně mohlo hrát před plným hledištěm.

Nakolik bude využita divácká kapacita stadionů? 
100 % Budapešť
50 % Petrohrad a Baku (podmíněno negativními testy)
25 - 33%  Amsterdam, Bukurešť, Kodaň, Glasgow, Sevilla.
25% Londýn (na zápasy ve skupinách a osmifinále, na semifinále a finále by ale měla být kapacita vyšší), Řím.

Petrohrad a Baku pak avizují, že by divácká kapacita tamních stadionů mohla být naplněna z poloviny.

zp, Sport.cz

  0:0 Maďarsko - Portugalsko 0:0 40. min
20210615T18:00:00+0200
Maďarsko vs. Portugalsko
Maďarsko vs. Portugalsko
Maďarsko
Portugalsko
  Francie - Německo dnes 21:00
20210615T21:00:00+0200
Francie vs. Německo
Francie vs. Německo
Francie
Německo

Časová osa: EURO - Mistrovství Evropy 2021

Filtr článků - ME 2021


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Podsekce:

           
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..