Liberec měl postup blízko, Braga ale Curych zlomila

Fotbalový Pohár UEFA bude na jaře pokračovat bez českých klubů. Rozhodla o tom čtvrteční výhra Bragy 2:0 nad Grasshopers Curych, která portugalskému klubu pomohla ke skoku na třetí místo ve skupině C, Liberec v ní obsadil nepostupové čtvrté místo.

Naděje českému týmu sebral brankou v 61. minutě Joao Pinto, druhou přidal v nastaveném čase Castanheira.

Postup si v dnešních posledních zápasech základních skupin vybojovali také fotbalisté Bayeru Leverkusen a překvapivě i Livorna, které v přímém souboji dokázalo vyhrát 1:0 na hřišti Auxerre. Postup si zajistili také hráči Osasuny Pamplona a Racingu Lens.

Liberec mohl doufat až do 61. minuty, kdy Braga svůj velký tlak po přestávce proměnila v uklidňující branku. Domácí začali zápas nervózně, soupeři měli míč dokonce častěji na svých kopačkách a chvíli trvalo, než se favorit dostal do hry. Po pauze se však hosté dostali pod trvalý tlak a trefa Joaa Pinta jejich snahu definitivně utnula. Skupinu C nakonec vyhrál Alkmaar, který zvítězil 2:1 v Seville, kde připravil obhájci trofeje první prohru v soutěži.

Nejzamotanější skupina D přinesla poměrně klidnou výhru Pamplony 3:0 na půdě vedoucí Parmy, kde měli Španělé už v poločase jasně nakročeno k postupu. Dramatičtější byla bitva o třetí postupové místo, které nakonec spadlo do rukou Racingu Lensu, přestože v nastaveném čase v Heerenveenu inkasoval gól a prohrál 0:1. Tři týmy tak nasbíraly čtyři body a základě pravidla o nejlepším skóre se z postupu radoval francouzský klub.

Velkou bitvu sváděli také fotbalisté Leverkusenu s Besiktasem Istanbul. Ve středu se povedlo v přímém turecko-německém souboji uspět Fenerbahce s Frankfurtem, dnes ale vyhrál německý klub. Bayer do zápasu vložil hodně sil, ale na duchu neklesnul ani v 77. minutě, kdy Babič neproměnil penaltu. O minutu později vstřelil Schneider gól a postupové oslavy spustil o devět minut později přesnou dorážkou Barbarez. Minutu před koncem ještě nařídil rozhodčí Paparesta penaltu, z níž Ricardinho snížil, ale k vyrovnání se už hosté nedostali.

V duelu týmů z prvních dvou příček tabulky vyhrál Tottenham bez větších potíží 3:1 nad Dinamem Bukurešť a potvrdil roli suveréna skupiny, v níž neztratil ani bod.

Ve skupině A stačilo Auxerre k postupu s Livornem uhrát doma remízu, ale Francouzi se snažili rychle rozhodnout. Svého soupeře přehrávali, už před přestávkou vyslali směrem k jeho brance šest střeleckých pokusů a navrch měli i po pauze. Jenže půl hodiny před koncem na svoji naivní hru doplatili a hostující Lucarelli poslal dál Italy.

V duelu Glasgow Rangers proti Partizanu Bělehrad nešlo oběma soupeřům takřka o nic. I proto možná trenér skotského velkoklubu nechal Libora Sionka pouze mezi náhradníky, na trávník se český reprezentant dostal v 64. minutě. Rangers nakonec zvítězili 1:0 a skupinu suverénně vyhráli.

Pohár UEFA - 2. kolo
Skupina A
Auxerre - Livorno 0:1 (0:0)
Branka: 59. Lucarelli. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Novosel (Chorv.).
Glasgow Rangers - Partizan Bělehrad 1:0 (0:0)
Branka: 55. Hutton. Rozhodčí: Bossen - Gerritsen, Olthof (Niz.).
Leverkusen - Besiktas 2:1 (0:0)
Branky: 78. Schneider, 87. Barbarez - 90. Ricardinho z pen. Rozhodčí: Paparesta - Ambrosino, Toscano (It.).
Tottenham - Dinamo Bukurešť 3:1 (2:0)
Branky: 39. a 50. Defoe, 16. Berbatov - 90+1. Mendy. Rozhodčí: Brugger - Schwab, Struz (Rak.).
Sevilla - Alkmaar 1:2 (0:0)
Branky: 52. Chevanton z pen. - 62. a 90+3. Arveladze. Rozhodčí: Skjerven - Holvik, Holen (Nor.)
Braga - Grasshoppers Curych 2:0 (0:0)
Branky: 61. Joao Pinto, 90+1. Castanheira. Rozhodčí: Ivanov - Golubev, Volnin (Rus.).
Parma - Pamplona 0:3 (0:2)
Branky: 39. a 44. David Lopéz, 82. Juanfran. Rozhodčí: Dereli - Eyisoy, Sinem (Tur.)
Heerenveen - Lens 1:0 (0:0)
Branka: 90+3. Alvés. Rozhodčí: Kapitanis - Xanthou, Procopiu (Kypr).