Na Štědrý den budu ještě trénovat, říká Rosický

21. prosince 2006 12:24

Podzimní vítěz ankety Zlatý míč ČR Tomáš Rosický se chystá strávit první Vánoce mimo Českou republiku. Našlapaný program Arsenalu ho nutí zůstat v Londýně, kam za ním přijedou jeho nejbližší. Ještě na Štědrý den ale bude muset s Arsenalem trénovat, což ve své dosavadní kariéře zatím nezažil.

 

PRÁVO/Petr Hloušek

Vedete po podzimu anketu Zlatý míč ČR. Co pro vás takový úspěch znamená?

Určitě mě to těší, beru výsledek jako názor skupiny lidí, v tomto případě novinářů, kteří se fotbalem zabývají.

Komu byste vy dal hlas po letošním podzimu?

Když budu hodnotit zápasy v klubech a reprezentaci, tak několik kluků mělo opravdu dobrý podzim a svůj hlas bych dal Tomáši Ujfalušimu. Na pravém okraji reprezentační obrany se mi moc líbíl a daří se mu i ve Fiorentině.

Jaký je váš aktuální zdravotní stav?

Teď už jsem zdravotně v pořádku a věřím, že to vydrží co nejdéle. Je to v pravý čas, začala nám šílená série deseti zápasů v jednom měsíci. Hrát jsem mohl už v sobotu ligu proti Portsmouthu, ale trenér Wenger se rozhodl přece jen neriskovat a dopřál mi víc klidu, abych byl stoprocentní na utkání Ligového poháru v Liverpoolu. To však nedovolila sehrát mlha. Navíc jsme nazpátek ani nemohli letět a cestovali čtyři hodiny autobusem.

Během podzimu jste prodělal už dvě svalová zranění, jak jste snášel nečinnost?

Přiznám se, že psychicky jsem na tom nebyl nejlépe. Jsem zvyklý být v pohybu, hrát a dvě svalová zranění, to je trochu moc. Přemýšlel jsem, jestli nedělám něco špatně, ale doufám, že je za tím jen opravdu velké zatížení. Fotbalově jsem se v Arsenalu adaptoval rychle, ale tělo si zvyká na výraznější zátěž pomaleji.

To je mezi německým a anglickým fotbalem takový rozdíl?

Hodně velký, protože v Anglii se hraje celý zápas ve vysokém tempu a přitom velice technicky. Přesně takový fotbal mi vyhovuje, chtěl jsem ho hrát a navíc v Arsenalu, což je pro mne ten pravý klub. Tady musíte mít výbornou techniku a umět ji uplatnit ve velké rychlosti, jinak nemáte šanci.

Zvykl jste si už na život v Anglii a klubu?

Bez problémů, s tím jsem neměl nikdy potíže. Myslím si, že jsem zapadl i do mužstva dobře. Jen mě mrzí, že jsem dal na podzim pouze jeden gól. Musím víc střílet.

Bydlíte už ve svém?

Stále ještě v klubovém. Není čas na vybírání bydlení. A mám-li tu strávit nějaké roky, pak to nechci uspěchat.

Vánoce strávíte v Londýně, daleko od blízkých...

Vůbec ne! Rodiče s bráškou Jirkou už jsou u mne v Londýně. Jen přítelkyně Radka bude na Štědrý večer s rodiči v Havířově. Vánoce budeme mít české, ale já u přípravy štědrovečerní tabule nebudu.

Vy nerad pomáháte?

To ne, i když upřímně přiznávám, že v kuchyni jsem se mámě nikdy moc nemotal. Na Štědrý den dopoledne budu s Arsenalem ještě trénovat, což je pro mne také nové. Tady se ale slaví Vánoce až pětadvacátého.

Ukážete svým blízkým vánoční Londýn?

Nebudu mít čas, hrajeme v rychlém sledu dva ligové zápasy. Oni se podívají do města sami a já stejně centrum moc neznám.

Jak se vůbec ohlížíte za sportovním rokem 2006?

Byl to z mého pohledu dobrý rok i přes některé zdravotní problémy a nevydařené mistrovství světa. Jaro v Dortmundu mi vyšlo a letní přestup do Anglie byl splněním velkého snu. Zahrál jsem si pak na šampionátu a je jen škoda, že jsme tam nevydrželi déle. Na podzim jsem se i přes ta zranění chytil v Arsenalu a s reprezentací se povedlo skvěle rozehrát kvalifikaci mistrovství Evropy. Říkám-li skvěle, nemyslím tím, že už jsme tam. Čeká nás ještě dlouhá cesta a na ní těžké zápasy, ale věřím, že na postup máme.

Jaká máte přání do příštího roku?

Jediné - aby mi vydrželo zdraví. S ním už všechno zvládnu, protože fotbalově si troufám měřit se s kýmkoli.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.