Baroš: Spoluhráči mě přijali báječně, jsem spokojený

29. ledna 2007 10:37

Hned ve druhém utkání po svém přestupu do Lyonu se Milan Baroš dočkal gólu. Český útočník zachránil v sobotu pro Olympique remízu s Nice, za což si vysloužil pochvalu od vedení klubu i od fanoušků. "Olympique je skutečný velkoklub, který bych srovnal s tím, co jsem zažil v Liverpoolu," líči Baroš v exkluzivním rozhovoru pro Právo.

Poprvé v základní sestavě Olympique Lyon a hned gól. Jak vypadal z vašeho pohledu?
Sydney Govou zatáhl míč po pravé straně a dal mi ho pod sebe před bránu. Měl jsem to na dlouhou nohu. Soustředil jsem se, abych balón na hrbolatém trávníku dobře trefil. To se mi povedlo a skončil v bráně.

Zápas s Nice jste ale nevyhráli. To byli hosté tak dobří?
Lyon je postrachem francouzské ligy a prakticky proti všem hraje do plné obrany, zatímco soupeři čekají na brejky. To jsem zažil už v prvním utkání i v sobotu. Jeden brejk Nice vyšel. Vedli a ještě víc zavřeli obranu. To se pak těžko obrací. My jsme měli jasnou převahu, ale neproměnili jsme několik šancí.

Vy jste měl také nějakou?
Párkrát jsem se dostal ke střele za hranicí šestnáctky nebo uvnitř, ale vyloženou šanci jsem neměl.

Podle hlasu soudím, že jste v Lyonu doslova nadšený.
Přesně tak. Je to super! Olympique je skutečný velkoklub, který bych srovnal s tím, co jsem zažil v Liverpoolu. Vedení klubu a všichni tady se snaží, aby se hráči mohli soustředit jen na fotbal, což je perfektní.

Máte za sebou dva zápasy a pár tréninků. Jak vás přijali noví spoluhráči?
Báječně, ať to je Fred, Govou, Malouda, Tiago... Nemohu vybrat jednoho. Všichni se mi snaží maximálně pomoci. S těmi, kteří umí anglicky, hovořím anglicky, ostatní se snaží mi vysvětlit, jak se dá, co mi chtějí sdělit. Učím se slovíčka a pomalu se chytám. Cítím se mezi nimi skvěle, i když konkurence je obrovská. Lyon hraje čtyři soutěže, francouzskou ligu, Ligu mistrů, oba domácí poháry. Je tu dvacítka vynikajících fotbalistů včetně vicemistrů světa. Ale mně konkurence nevadí, naopak mě ještě víc motivuje.

Kouč Gérard Houllier s vámi mluví anglicky?
Co se týká mých úkolů v utkání, tak ano. Jinak mi říká některé věci pomalu francouzsky, abych si zvykl.

Co po vás chce nejvíc?
Zná mě velice dobře z Liverpoolu, takže si rozumíme. Na hrotu jsem hrál v sobotu sám. Chce po mně to, co v Liverpoolu, a co je mi vlastní. Pohyb, napadání, jakmile mám míč, mířit co nejrychleji k brance soupeře a samozřejmě se mám snažit o zakončení a ukazovat se spoluhráčům. Je příjemné cítit důvěru trenéra. Pomáhá mi to, stejně jako mi náladu zvedl vstřelený gól. Teď potřebuji co nejvíc posilovat svoji sebedůvěru, jinak se cítím po všech stránkách dobře.

Podle francouzských médií vás někteří fanoušci přijali s rozpaky. Změnilo se něco po vstřeleném gólu?
Neměl jsem pocit, že by mě přijali s rozpaky. Například po gólu mi tleskali a skandovali moje jméno. Dokonce jsem s nimi měl takové setkání, minitiskovku. Proběhlo to výborně, měl jsem ze setkání s fanoušky dobrý pocit.

Lyon už počtvrté za sebou nevyhrál. Prochází nějakou krizí?
Tohle neumím dost dobře posoudit, jsem tu krátce. Podle toho, co mi řekl kouč Houllier, je to jinak. Lyon prodělal velmi tvrdou zimní přípravu. V domácí soutěži má pořád velký náskok a dá se říct, že na devadesát procent sahá po dalším titulu. Houllier mužstvo připravuje na Ligu mistrů, v níž chce Olympique dojít co nejdále. Forma by měla gradovat přibližně za měsíc, až bude na programu osmifinále a pak další zápasy. I v současné formě je mužstvo schopné si udržet pozici domácího lídra.

Postřehl jste za ty dva zápasy nějaké rozdíly mezi anglickou Premier League a francouzskou nejvyšší soutěží?
Určitě. A ten největší je v přístupu rozhodčích. Tady pískají skoro každý kontakt jako faul a hráči na to spoléhají. Když ztratí míč, stačí jim dostat se do kontaktu se soupeřem, šikovně upadnout a sudí píská. Na to si musím zvyknout. V Anglii to bylo jiné, kontakty nebyly tak přísně posuzovány.

Kde v Lyonu bydlíte?
Zatím v hotelu, ale jakmile bude trochu času, něco si najdu.

Už jste hovořil s někým z českých fotbalistů, kteří působí ve Francii?
Se všemi. Můj krok mi pochválili a jsou ochotni mi pomoci nebo poradit, kdykoliv budu potřebovat.

Kouč Aston Villy Martin O'Neill říkal, že Chelsea prý o vás neměla takový zájem, jak jste prezentoval...
Nevím, co přesně říkal, ale já mluvil pravdu. Chelsea o mne měla zájem a byli jsme domluveni. Jenže Aston Villa mě nechtěla pustit bez náhrady a Wright-Phillips odmítl jít do Villa Parku. Na tom to v podstatě ztroskotalo. Teď už se tím nezabývám. Přestup do Lyonu byl z mojí strany krokem správným směrem a udělám maximum, abych byl Olympique co nejvíc platný.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Časová osa: Evropské ligy

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.