Předzvěst pro Česko? Dohráno! Je to konec, naříkají u sousedů

29. září 2020 08:54 - Bratislava

Rázná opatření zažívají na Slovensku. A kdo ví, zda to není předzvěst dění u nás. O pádu na kolena, či dokonce o likvidaci teď mluví činovníci slovenských klubů v různých sportech. Od 1. října se nebudou moci konat u sousedů vůbec žádné hromadné akce včetně sportovních. Výjimku dostanou organizátoři, kteří zajistí negativní testy na koronavirus všem účastníkům, a to tak, aby nebyly starší než 12 hodin.

 

Ronen Zvulun, Reuters

Po pondělním zasedání o novince informoval ústřední krizový štáb, návrh ještě podléhá definitivnímu schválení. Ale počítá se s tím, že rozhodnutí bude platit od 1. října do odvolání. Zasažená sportovní obec by měla dostat finanční kompenzace.

„Bude to velmi těžko realizovatelné," hodnotí možnosti pokračovat v nejvyšší fotbalové soutěži prezident Unie ligových fotbalových klubů Ivan Kozák. O víkendu se má hrát 9. kolo. „Budeme hledat řešení, ale je to vážně ohrožené, asi budeme muset přerušit soutěž."

Hokejisté Boleslavi mají zdravotní potíže, Liberec vyzve Spartu

Otázkou je, jak to dopadne s utkáním Slováků 8. října proti fotbalistům Irska. Tento týden měla začít hokejová extraliga, i její osud je nejasný. Nářky se objevují ze všech sfér. "Přijatá opatření znamenají nejen konec basketbalu na Slovensku, ale i samotného sportu," stojí ve stanovisku vedení Slovenské basketbalové ligy.

Vládní garnitury mají podle basketbalistů sport dlouhodobě na vedlejší koleji. „V této náročné situaci jsme jakžtakž dokázali přežít první vlnu pandemie koronavirus, i když to na basketbalu zanechalo výrazné a už nesmazatelné stopy. Zákaz řízení sportovních akcí je však takovou tvrdou ranou pro basketbal a ostatní sporty, že vzpamatovat se z toho bude nemožné. Kluby investovaly tisíce, statisíce do toho, aby se vůbec podařilo rozjet sezónu 2020/2021 v krizovém režimu. Nakonec se podařilo odehrát jen jedno kolo, když přišla razantní stopka.

Basketbalisté soudí, že sportovní akce nejsou tak rizikové jako například svatby či koncerty. Upozorňují, že v okolních zemích, kde je pandemická situace kvůli přístupu vlád i obyvatel častokrát mnohem horší, se v různých režimech soutěže hrají i nadále.

Muchová trpí při testech na koronavirus: Je to brutální! Tyčinku nám strčí až někam do mozku

Tento týden se obdobné záležitosti budou řešit i v ČR.

vap, Sport.cz

Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.