United prohráli fotbalové derby Manchesteru

LONDÝN

Fotbalisté Manchesteru United prohráli v městském derby na hřišti City 1:3 a utrpěli třetí ligovou porážku v sezóně. Ze zaváhání druhého týmu tabulky může těžit vedoucí Chelsea - pokud v neděli vyhraje nad nováčkem Sunderlandem, odskočí svému pronásledovateli na šestnáct bodů.

Cristiano Ronaldo z Manchesteru United zápas nedohrál.

Domácí udělali výrazný krok k prestižní výhře ještě před přestávkou, kdy Sinclair s Vassellem poslali City do dvoubrankového vedení. Skóre domácí otevřeli ve 32. minutě, kdy centr Bartona z pravé strany odhlavičkoval Gary Neville jen k Irelandovi, který přiťukl dopředu na Sinclaira a ten se přesnou ranou k tyči nemýlil.

Vzápětí měl velkou šanci na kopačkách Rooney. Cristiano Ronaldo jej poslal dopředu na levé straně, ale zcela volného útočníka United zastavil včasným vyběhnutím brankář James.

Rooney a Ronaldo neudrželi nervy na uzdě

Brankář domácích vzápětí založil další gólovou akci City. Jeho dlouhý odkop prodloužil hlavou Sinclair a s poskakujícím míčem si mezi bezradnými obránci United dokázal nejlépe poradit Darius Vassell, který křížnou střelou překonal Van der Sara.

Nejaktivnější z hostí byl Wayne Rooney, ale za neustále výtky směrem k hlavnímu rozhodčímu dostal v závěru prvního poločasu žlutou kartu. Fergusonovy svěřence pak v tlaku přibrzdil i Ronaldo, jenž byl v 66. minutě po faulu na Andyho Cola vyloučen.

Čtvrt hodiny před koncem se podařilo snížit Van Nistelrooijovi, jenž si 16. gólem v sezóně pojistil vedení v tabulce střelců Premier League. Definitivní podobu výsledku dal ale v nastavení Robbie Fowler.

Arsenal dal Middlesbrough sedmičku

Největší kanonádu v 22. kole předvedl Arsenal. Mistři z roku 2004 deklasovali Middlesbrough 7:0, k čemž přispěl Henry hattrickem. Francouzský kanonýr se v tabulce střelců dotáhl na Lamparda, oba ještě ztrácejí tři góly na Van Nistelrooije.

Tomáš Řepka se dočkal v předposledním utkání za West Ham před odchodem do Sparty vítězství 2:1 na hřišti Aston Villy. Nová posila Pražanů uhlídala i Milana Baroše, jenž se po celý zápas neprosadil.

Neuspěl ani druhý birminghamský klub City, který nestačil na jiné Londýňany z Charltonu. Jiří Jarošík v sestavě Birminghamu byl vystřídán čtvrt hodiny před koncem a domácí tým Athletic poté zvýšil na konečných 2:0.

Zbývající dnešní zápas Blackburn - Bolton má výkop v 18:15.

Anglie - 22. kolo:
Manchester City - Manchester United 3:1 (32. Sinclair, 39. Vassell, 90.+4 Fowler - 76. Van Nistelrooij), Arsenal - Middlesbrough 7:0 (20., 29. a 68. Henry, 23. Senderos, 45. Pires, 59. Gilberto, 84. Hleb), Aston Villa - West Ham 1:2 (27. Hendrie - 51. Zamora, 60. Harewood z pen.), Charlton - Birmingham City 2:0 (29. Hughes, 90. Bent), Fulham - Newcastle 1:0 (75. Malbranque), Liverpool - Tottenham 1:0 (59. Kewell), Portsmouth - Everton 0:1 (31. Osman).

Lyon v dnešním utkání 22. kola francouzské fotbalové ligy vyhrál v Nancy 2:0 a dál útočí na rekordní pátý domácí titul za sebou. V tabulce má náskok 14 bodů před druhým Bordeaux, které zvítězilo v Monaku 1:0.

Hosté, v jejichž dresu nastoupil v základní sestavě Vladimír Šmicer, dali vítězný gól v 70. minutě. Jeho autorem byl Denilson, jenž krátce předtím přišel na hřiště místo českého reprezentanta. Brazilec tak pokazil premiéru v novém dresu Christianu Vierimu, který do knížecího týmu přestoupil tento týden z AC Milán. Jaroslav Plašil dnes nebyl ani na monacké lavičce.

Lyon se na zmrzlém trávníku jedenáctého týmu soutěže prosadil až v druhém poločase. V 49. minutě dostal obhájce titulu do vedení Cacapa, uklidňující druhou branku vstřelil šest minut před koncem Fred.

Třetí místo o bod za Bordeaux drží Auxerre, které opět hrálo bez českého obránce Reného Bolfa. Sedmým gólem Peguyho Luyinduly v sezoně zvítězilo 1:0 nad Lens.

Francie - 22. kolo:
Nancy - Lyon 0:2 (49. Cacapa, 84. Fred), Auxerre - Lens 1:0 (45. Luyindula), Le Mans - Ajaccio 1:0 (90.+2 vlastní Carlos), Lille - Sochaux 3:0 (1. Moussilou, 45.+1 vlastní Pitau, 55. Gygax), Monako - Bordeaux 0:1 (70. Denilson), Nantes - Nice 0:0, Štrasburk - Mety 2:1 (11. Le Pen z pen., 36. Johansen - 87. Tum).