Petr Čech: Oslavy v Chelsea ještě neplánujeme

15. dubna 2006 10:47

Petr Čech může už v pondělí slavit s fotbalisty Chelsea anglický titul. Brankář české reprezentace ale zůstává při zemi a tvrdí, že klub žádné předčasné oslavy neplánuje. V rozhovoru pro deník Právo Čech prozradil, kdo je z hráčů Chelsea jeho největší kamarád, že sleduje i na dálku českou ligu, a před MS užívá každou volnou chvilku s manželkou.

 

čtk

Máte už spočítané, kdy budete slavit titul?
Teoreticky je to možné už v pondělí, ale stejně tak jsme ho teoreticky mohli mít už minulé kolo... Tohle se nedá předpovídat. V sobotu hrajeme v Boltonu a v pondělí s Evertonem. Musíme oba zápasy vyhrát a čekat, jak dopadne Manchester. Nepředpokládal jsem, že by ztratili body s posledním Sunderlandem, ale v pondělí je čeká těžký zápas na Tottenhamu, který stále hraje o čtvrté místo. Uvidíme. Výhodou je, že si titul můžeme uhrát sami a nemusíme se na nikoho ohlížet.

Věříte, že oba nadcházející zápasy vyhrajete?
Byl bych rád. Ale s Boltonem to není nikdy jednoduché. Hrají takový fyzický fotbal s dlouhými balóny na vysoké hráče. Everton byl zase první tým, který nás v sezóně obral o body, remizovali jsme tam 1:1.

Trenér Chelsea José Mourinho řekl, že víc než případné ztráty titulu se bojí ptačí chřipky...  Asi už vám ho těžko někdo vezme.
Rozhodující je, že máme náskok. Ale žádné oslavy dopředu rozhodně neplánujeme. Bavíme se o každém dalším zápase. Teď nás čekají ty dva ligové a příští sobotu semifinále Anglického poháru s Liverpoolem.

Klade vám Mourinho na srdce, ať jste v klidu?
Nemusí nám nic říkat. Každý dobře ví, o co jde.

Minulou sezónu získala Chelsea titul po padesátileté odmlce. Je nyní těžší ty pozice obhajovat?
Určitě. Vždyť kromě Manchesteru United nedokázal titul v Premier League nikdo obhájit. Soupeři se na obhájce vždycky víc nachystají, mají větší motivaci vás porazit. Většina týmů se proti nám snaží jen bránit a to je vždycky těžší.

V čem je největší síla Chelsea?
V kolektivu. Tak to vždycky bylo a platí to stále. V posledním měsíci jsme měli období, kdy jsme zbytečně ztratili body, ale dokázali jsme se jako tým zase zvednout. Mužstvo táhne za jeden provaz.

Jste v závěru sezóny odpočatější, když už nehrajete Ligu mistrů?
Podle mě jsme na tom fyzicky stále velmi dobře. Je fakt, že nám ubylo pár zápasů i cestování, ale vyřazení z Ligy mistrů mrzí pořád.

Sledujete tažení Arsenalu Ligou mistrů? Může ji letos vyhrát?
Oni zažívají paradoxní sezónu. Když hráli o titul v Premier League, nepřelezli nikdy čtvrtfinále. Tentokrát se jim v lize tolik nedaří, zažívají nejhorší sezónu za poslední léta, ale v Lize mistrů to zlomili. Villareal by jim v semifinále mohl sedět, pro Arsenal navíc hovoří větší zkušenosti. Na celkové vítězství ale favorizuji jednoho z dvojice Barcelona-AC Milán.

Bavíte se už v kabině o mistrovství světa?
Zatím ne, každý se soustředí na ligu. Postupně na to řeč určitě přijde, vždyť od nás tam bude hrát skoro celé mužstvo.

Našel jste si mezi hráči Chelsea opravdového kamaráda?
Ono je to v tomhle směru trochu jiné, protože ty lidi vidíte každý den na tréninku a když je náhodou volno, radši každý zůstane se svými blízkými. Ale hodně dobrý vztah mám s Arjenem Robbenem. Bydlíme kousek od sebe, jeho přítelkyně chodí s mojí ženou na procházky se psy. Mají labradora stejně jako my. Občas všichni společně někam zajdeme. Velmi dobře si rozumím i s portugalským obráncem Paulem Ferreirou nebo kapitánem Johnem Terrym.

Může vás ještě vůbec po dvou letech v Anglii něco překvapit?
Zvykli jsme si tady hodně. Máme svůj dům, našli jsme si nové přátele. Anglicky mluvím dobře, ale přesto za mnou každý čtvrtek dochází učitel. Chci rozumět úplně všemu, třeba některým jejich příslovím.

Snažíte se trávit co nejvíc volna s manželkou, když pak budete kvůli mistrovství světa dlouho pryč?
To je jasné, užíváme si rodinnou pohodu. Někdy zajdeme do kina, na večeři, ale toho času stejně moc není.

Sledujete na dálku i českou ligu?
Naposledy jsem v televizi viděl pondělní zápas Liberec-Teplice. Z hlediska titulu to podle mě hodně napovědělo. Liberec si tou remízou udržel náskok a jsou na dobré cestě k zisku titulu.

Co říkáte na Spartu, odkud jste odcházel do zahraničí?
Byl jsem zvědav, jestli po všech těch výměnách půjde nahoru. Zvedá se pomalu, ale hodně věcí se zlepšilo. Sezónu asi budou hodnotit jako neúspěšnou, protože Sparta většinou hraje o titul. Ale třeba se ještě aspoň dostanou do pohárů. Cesta vede i přes český pohár.

Jste odchovancem Plzně, zachrání tam nový kouč František Straka ligu?
Co vím, tak ve Spartě si s ním většina hráčů spolupráci chválila. Je to člověk, který může dát mužstvu nový impulz. Problém byl v tom, že nedávali góly a odklonilo se od nich štěstí. Ale Plzeň má určitě dostatečně kvalitní mužstvo na to, aby se v lize udržela.

Neplánujete jako někteří vaši reprezentační spoluhráči, že byste v předvolební kampani podpořil některou politickou stranu?
Tak v tomhle mám naprosto jasno: V politice se rozhodně angažovat nebudu. V nejbližších dnech mě čeká podpis dvou významných sponzorských smluv, ale s politikou to nemá vůbec nic společného.

Jan Krůta, Právo

Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.