Plzeň - AS Řím 2:1Probuzený střelec Chorý trefil přestup do Evropské ligy a desítky milionů k tomu

62. Kovařík 1 : 0
68. Ünder 1 : 1

Životní trefa dlouhána Chorého pomohla Plzni porazit v posledním zápase základní skupiny Ligy mistrů AS Řím 2:1, a zajistila tak českému mistru jak třetí příčku v tabulce, tak především přestup z Champions League do jarních vyřazovacích bojů Evropské ligy. A k tomu samozřejmě finanční bonus 70 milionů za vítězství a třináct dalších za to, že bude v pohárové Evropě pokračovat. Mimochodem - v trenérské éře Pavla Vrby už popáté. Moskevskému CSKA tak byla k ničemu senzační výhra nad Realem Madrid 3:0, protože před Plzeň se nedostalo.

Sestřih utkání Plzeň - AS ŘímVideo: O2 TV Sport

Pavel Vrba upozornil na problémy s autobusem a římskou policií

Devatenáctiletý mladík Kluivert to byl, kdo dělal plzeňské obraně problémy. Pohybem, rychlostí, startem na míč... Několikrát se mu sice povedlo domácí defenzivu rozhodit, ale protože přílišné pochopení u spoluhráčů nenašel, vyznívala územní převaha jeho týmu do vytracena.

Převaha, ale šance žádná

A AS Řím po úvodních deseti minutách, kdy mu dělalo vytrvalé napadání Viktorie problémy a znervózňovalo jeho hráče víc než zdrávo, navrch mělo. Přesně kombinovalo, získávalo odražené míče, tlačilo se k Hruškově šestnáctce. Přes zhuštěný obranný blok se však neprosadilo, takže pořádnou šanci si Italové nepřipravili, natož aby plzeňského gólmana ohrozili.

Domácí vyrážející k rychlým výpadům tak měli k vedoucí brance paradoxně blíž... Kovaříkova příležitost v 26. minutě byla víc než slibná, jenže domácí záložník pálil nad, i když měl čas i prostor, aby zamířil, Chorému pak devět minut před přestávkou scházely centimetry, aby dosáhl na centr Kovaříka a usměrnil míč za Miranteho záda.

Právem se oba chytali za hlavu. Zvláště, když z Madridu přicházely ze souběžně hraného duelu Realu s moskevským CSKA znepokojivé zvěsti. Nejdřív trefa Čalova, ještě před půlí druhá Ščennikova a Plzeň najednou stála před úkolem také vyhrát, pokud se chtěla dožít pohárového jara.

Zvěsti z Madridu Viktorii nabudily

Však se to také na hře Vrbova týmu po změně stran projevilo. Domácí přidali na pohybu, aktivitě i důrazu, zrychlili kombinaci, vyráželi k bráně Italů odvážněji. Čermák jim po deseti minutách mohl vrátit klid, ale ani on bránu netrefil.

Podle Jana Kovaříka se ukázala síla týmuVideo: Sport.cz

Po hodině hry ale uklidnění přece jen přišlo. Kopic na sebe mazácky vytáhl italské beky a předložil Kovaříkovi přihrávku, kterou už nešlo neproměnit. V ten moment mohlo být domácím úplně jedno, jak si Rusové na Santiago Bernabéu vedou, protože přestup do Evropské ligy měli v rukou oni.

Sestřih utkání Real - CSKAVideo: O2 TV Sport

Ovšem jen šest minut... Po Limberského chybě se totiž dostal k míči Ünder a za pomoci tyče skóre srovnal.

V Plzni se ovšem střelecky probudil dlouhán Chorý. V pravý čas, což Viktoria oceňuje v domácí soutěži a v Lize mistrů dvojnásob. Čtvrthodiny před koncem se totiž vrhnul po balónu vyraženém Mirantem a životní trefou poslal svůj tým nejen k dalšímu finančnímu profitu, ale především do jarního pokračování na evropské pohárové scéně.

Ten gól je zatím nejvíc v mé kariéře, radoval se útočník Tomáš ChorýVideo: Sport.cz

Moskevskému CSKA tak bylo nakonec k ničemu, že přidalo v Madridu třetí branku. Viktoria proti soupeři dohrávajícímu jen v deseti bez vyloučeného Pellegriniho výhru uhájila a již popáté ve Vrbově éře bude účinkovat v jarním pokračování Evropské ligy.

Utkání 6. kola skupiny G fotbalové Ligy mistrů:
Viktoria Plzeň - AS Řím 2:1 (0:0)
Branky: 62. Kovařík, 72. Chorý - 68. Ünder. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn (všichni Angl.). ŽK: Limberský - Kluivert, Pellegrini. ČK: 90.+2 Pellegrini. Diváci: 11 217.
Plzeň: Hruška - Havel, Hejda, Hubník, Limberský - Procházka, Hrošovský - Kopic (71. Petržela), Čermák (81. Hořava), Kovařík - Chorý (87. Řezníček). Trenér: Vrba.
AS Řím: Mirante - Santon (75. Florenzi), Marcano, Manolas, Kolarov - Cristante, N'Zonzi (79. Pellegrini) - Ünder, Kluivert, Pastore (59. Zaniolo) - Schick. Trenér: Di Francesco.
Real Madrid - CSKA Moskva 0:3 (0:2)