Bayern - Plzeň 5:0Bayern byl milosrdný, neškodnou Plzeň zostudil jen pěti góly. Západočeši nevystřelili na branku

25. Ribéry (penalta) 1 : 0
37. Alaba 2 : 0
61. Ribéry 3 : 0
64. Schweinsteiger 4 : 0
90. Götze 5 : 0

Mnichov

Milosrdným přídělem skončilo pro fotbalisty Viktorie Plzeň třetí vystoupení ve skupině D Ligy mistrů. Ve středu večer na hřišti Bayernu Mnichov, úřadujícího šampióna Ligy mistrů, inkasovali pouze pět gólů, přestože celý zápas se odehrál prakticky na polovině západočeského týmu. Hrdinou hostů byl i přes jasnou prohru brankář Kozáčik, který zneškodnil nejméně pět gólových střel hráčů bavorského velkoklubu.

Franck Ribéry z Bayernu oslavuje první gól během utkání základní skupiny Ligy mistrů proti Viktorii Plzeň.

Plzeň vsadila na defenzivní kartu. Trenér Vrba poslal do hry uzdraveného Limberského, a tak mohl vysunout v defenzivě silného Rajtorala do zálohy. V pozici defenzivního záložníka nastoupil stoper Procházka a místo klasického útočníka byl na hrotu jindy záložník Kolář.

Přesto Západočeši v úvodních minutách byli odsouzeni k totální defenzivě. Bayern drtil Plzeň na její polovině. Přímý kop Alaby, dělovku Kroose či znovu nepolapitelného Alabu pálícího z hranice pokutového území však Kozáčik skvěle vychytal. Při hlavičce Mandžukiče měl kliku, že domácí útočník trknul míč těsně nad břevno.

K ohrožení hostující svatyně se Západočeši vůbec nedostali, protože jen s obtížemi překonávali polovinu hřiště. Horváth se sice snažil posouvat míč rychle od nohy z prvního či druhého dotyku na spoluhráče, jenže rychlost a důraz defenzivy Bayernu byla prostě nad síly svěřenců trenéra Vrby.

Pohromu načal Hubníkův faul

Borci bavorského velkoklubu dávali Západočechům pocítit, že čelí úřadujícím šampiónům Ligy mistrů. Takřka neomylné přihrávky podpořené neumdlévajícím pohybem a tradiční rychlostí hráčů Bayernu na krajích ničily Plzeň. A tak byl Kozáčik v ohni střel. Znovu vychytal Alabu, čaroval při ráně Mandžukiče i hlavičce van Buytena ze třicáté minuty.

To už však Plzeň prohrávala. Když Robben poprvé v zápase ukázal ostrý výpad z pravé strany, setnul jej v pokutovém území Hubník a Ribéry z pokutového kopu byl neomylný.

Poločas se dohrával v jednoznačné režii Bayernu. Plzeň se na odpor nezmohla. Neměla dostatečnou rychlost, nemluvě o přesnosti, hlavně však nebyla schopna ve vzácných okamžicích po chybách Bayernu udržet míč.

Kozáčik ještě vyrazil jedovatou ránu Schweinsteigera a tygřím skokem vyškrábl hlavičku Robbena, na individuální průnik Alaby podél hranice pokutového území zakončený střelou do protipohybu však zastavit nedokázal. Ve srovnání s poločasovým skóre byly statistiky děsivé, protože Bayern měl 23 střel, třináct na branku a držení míče 73 procent.

Plzeň se ke střele nedostala

Po přestávce pokračovala jednoznačná partie. Zdrženlivost Bayernu v koncovce utnul rázně Ribéry, když v 61. minutě po chvilce váhání, koho ze spoluhráčů poctí přihrávkou, vyrazil kolmo vstříc Kozáčikovi, na jeho pohyb nedokázal nikdo z obránců zareagovat a balón se krásným lobem snesl do branky - 3:0. Vzápětí pak střídající Götze našel v pokutovém území Schweinsteigera, jehož ránu z otočky zastavila až síť za Kozáčikovými zády - 4:0.

Při čtyřbrankovém rozdílu už nebyla Plzeň schopná rozjetému Bayernu vůbec čelit. Měla štěstí, že domácí borci se v pokutovém území západočeského týmu trumfovali ve vymýšlení složitých kombinací, jimiž by vyšperkovali akce zavánějící gólem. A když už se Pizzaro odhodlal k zakončení, Kozáčik ho vychytal, Kroos pak z hranice velkého vápna o milimetry minul.

Za rozhodnutého stavu už Bayern jen držel míč a kudrlinkami v blízkosti plzeňské svatyně bavil vyprodanou arénu. Západočeši nedokázali za celý zápas vůbec vystřelit a nenaplnili tak přání trenéra Vrby, aby se neopakoval duel z podzimu 2011, kdy Plzeň na hřišti tehdejšího vítěze Ligy mistrů z Barcelony rovněž mezi tyče nevyslala jediný balón. Parádní trefa Götzeho už byla jen tečkou za vysokou školou fotbalu, kterou Západočeši v Mnichově dostali.

Viktoria tak po třech zápasech skupiny D Ligy mistrů zůstává bez bodu. V pokračování soutěže přivítá Bayern Mnichov 5. listopadu.

Bayern Mnichov-Viktoria Plzeň 5:0
Branky: 25. z pen. a 61. Ribéry, 37. Alaba, 64. Schweinsteiger, 90. Götze. Rozhodčí: Kelly - MacGraith, Broughton (všichni Irsko). ŽK: Hubník, Limberský, Kozáčik (všichni Plzeň). Diváci: 68 000. Poločas: 2:0.
Bayern: Neuer - Rafinha, van Buyten, Contento, Alaba - Lahm (63. Götze) - Robben, Schweinsteiger, Kroos, Ribéry (67. Müller) - Mandžukič (71. Pizarro). Trenér: Guardiola.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Hubník, Limberský (75. Kovařík) - Procházka, Horváth (62. Ďuriš) - Rajtoral, Hořava, Petržela (86. Tecl) - Kolář. Trenér: Vrba.