Hlavní obsah

Šéfové největších evropských klubů chtějí novou Ligu mistrů. Co přinese?

Milán
Aktualizováno

Šéfové největších evropských klubů chtějí změnit formát fotbalové Ligy mistrů. Víkendová schůzka za zavřenými dveřmi v Miláně však žádný velký posun nepřinesla. Změny zřejmě budou spojeny až s novým vedením UEFA a podle agentury AP lze jejich přijetí očekávat v prosinci. Do života by pak měly být uvedeny v roce 2018.

Foto: Manu Fernandez, ČTK/AP

Fotbalisté Realu Madrid vydělali za triumf v Lize mistrů stejné peníze, jako poslední tým Premier League.

Článek

Uzavřená soutěž v americkém stylu pro evropskou klubovou smetánku pravděpodobně není na pořadu jednání. Nicméně mezi diskutovanými návrhy je například větší podíl účasti pro kluby z nejprestižnějších lig - z Anglie, Německa, Španělska, Itálie i Francie, garantovaná místa pro některé giganty bez ohledu na jejich umístění v domácí soutěži nebo sobota jako hlavní hrací den.

Cílem je zvýšit atraktivitu Champions League a s tím související příjmy. Ty se v současné době vyšplhaly na 1,25 miliardy eur, což je téměř 34 miliard korun, ale šéfové evropských velkoklubů vidí ještě velké rezervy.

Prezident Juventusu Turín Andrea Agnelli na milánské schůzce připomněl, že NFL, liga amerického fotbalu, při stejném počtu týmů generuje mnohem více peněz. Přitom má mnohem menší základnu fanoušků a celosvětově i nižší televizní sledovanost.

Zatímco zápas o Super Bowl sledovalo 110 miliónů diváků, finále Ligy mistrů 170 miliónů. Přesto má NFL celkově téměř desetkrát vyšší příjmy než Champions League.

Poslední tým v Anglii bere stejně jako vítěz LM

Liga mistrů však v tomto směru pokulhává i za anglickou Premier League. V ní i poslední Aston Villa dostane 66 miliónů liber, tedy přibližně tolik jako Real Madrid za triumf v Lize mistrů.

Reformátoři chtějí co nejvíc eliminovat jasně předvídatelné zápasy ve skupinách a přesunutím programu na sobotu přilákat mimoevropské diváky v jiných časových pásmech. Také se nechtějí smířit s tím, že v soutěži scházejí tak oblíbené týmy, jakými jsou Manchester United nebo oba milánské kluby.

Účastníci schůzky, která se uskutečnila v rámci milánského finále Ligy mistrů, nechtěli její závěry komentovat. Ředitel soutěží UEFA Giorgio Marchetti jen stručně poznamenal: "Potřebujeme mít nový formát do konce roku. Zatím nasloucháme a konzultujeme."

Nepochybně důležitá pro další vývoj jednání bude osoba nového předsedy UEFA. Nástupce potrestaného Michela Platiniho bude zvolen 14. září v Aténách a v prosinci by pod jeho vedením měla UEFA dát Lize mistrů novou podobu. Ta by začala platit od roku 2018, do té doby jsou televizní práva prodána a nic se měnit nebude.

Uvítali byste změny v současném formátu fotbalové Ligy mistrů?
Ano, chci výraznější proměnu s atraktivnějšími týmy
3,5 %
Ano, ale žádný celek by neměl mít jistou účast (vyjma obhájce)
47,6 %
Ne, jakýkoliv zásah není nutný
3,6 %
Nesouhlasím, poškodí to snahy českých klubů
4,6 %
Zbohatlíci brečí, jde jim akorát o peníze
40,7 %
Celkem hlasovalo 7463 čtenářů.

Reklama