Zázrak se nekonal, Galatasaray si postup pohlídal

MLADÁ BOLESLAV

Český fotbal letos nebude mít zástupce v prestižní Lize mistrů. Po vyřazení Liberce neuspěla ve středu ani Mladá Boleslav, která v odvetě 3. předkola remizovala s Galatasarayem Istanbul 1:1. Po trefě Hasana Sase vyrovnával v závěru Marián Palát. V úvodním utkání vyhráli doma Turci 5:2 a bez problémů postoupili do hlavní fáze lukrativní soutěže.

Kapitán Mladé Boleslavi Marek Kulič (vpravo) během tréninku.

Před zápasem viděl trenér Mladé Boleslavi Dušan Uhrin mladší šance svých svěřenců na postup jako dvacetiprocentní, turecky klub ale potvrdil své kvality. Jeho hráči byli technicky vyspělejší a uplatnili zkušenosti z podobných utkání.

Mladá Boleslav zaplatila nováčkovskou daň už v úvodním zápase, v odvetě jí navíc chyběl klíčový muž sestavy - útočník Marek Kulič. Střelec jedné z branek v úvodním utkání musel pro disciplinární trest sledovat utkání jen na tribuně.

Domácí podle předpokladů zahájili ofenzívou, při vstřelení rychlého gólu mohli mít šanci na úspěch. První příležitost po půl hodině ovšem prováhal Holub, v závěru poločase těsně vedle střílel Ševinský.

I po přestávce se do zakončení tlačili domácí, znovu Holub se uvolnil několika kličkami uvolnil, ale střelu namířil jen do houštiny těl před sebou. Turci měli první velkou šanci až v 56. minutě, zkušený Hakan Sükür z úhlu trefil jen boční síť.

Sas definitivně rozhodl o postupujícím

Když už se Boleslav dostala do šance, byl na místě gólman Mondragon. Ten chytil i bombu Sedláčka, ktery se prosadil přes stopera Songa. A otevřené obrany domácích Turci využili v 72. minutě. Střídající Arda na sebe navázal dva obránce a přiťukl volnému Hasanu Sasovi. Ten svoji střelu odrazil od břevna za záda Millera a spustil tureckou radost.

Alespoň vyrovnat mohl po dalekonosné bombě Ševinského Jan Riegel, dorážku ale namířil mimo branku. Úspěšnější byl o dvě minuty později Marian Palát, který střelou z dvaceti metrů a s přispěním teče Cihana dvě minuty před koncem vyrovnal. Mondragon v nastavení navíc skvěle vychytal Brzezinského.

Na zápase platila přísná bezpečnostní opatření, turečtí fanoušci se ale projevovali jen hlasitým povzbuzováním svého týmu. Galatasaray taktickým výkonem udržel náskok z prvního utkání a s přehledem postoupil do hlavní fáze lukrativní evropské soutěže. Mladá Boleslav se v září představí v poháru UEFA.

FK Mladá Boleslav - Galatasaray Istanbul 1:1 (0:0)
Branky: 88. Palát - 72. Hasan Sas. Rozhodčí: Hansson - Andrén, Flink (všichni Švéd.). ŽK: Okan, Hasan Sas, Sabri (všichni Galatasaray). Diváci: 4680. První zápas 2:5, postoupilo Galatasaray
Boleslav: Miller - Ševinský, Brezinský, Rolko, Palát - Vaculík, Matějovský, Šmerda (68. Mikolanda), Poláček (46. Sedláček) - Holub (74. Riegel), Pecka. Trenér: Uhrin.
Galatasaray: Mondragon - Cihan, Song, Tomas, Orhan (76. Ugur) - Hasan Sas, Akman, Okan, Sabri - Hakan Sükür (84. Özcan), Ilič (70. Arda). Trenér: Gerets.