Rubriky:

Liga mistrů

UEFA zdvojnásobila odměny za Ligu mistrů na dvě miliardy eur. Kolik vydělá Plzeň?

6. června 2018 12:07 - Nyon

Evropská fotbalová unie UEFA od příští sezóny zdvojnásobila prémie pro týmy v Lize mistrů na dvě miliardy eur. Navíc vstoupí v platnost nový systém distribuce odměn, díky kterému vítěz předchozích tří ročníků Real Madrid dostane 50 miliónů eur, aniž by kopl do míče. Na jaký balík se pak můžou těšit v Plzni?

 

Petr Hloušek, Právo

Účastníci prestižní soutěže, mezi kterými bude Viktoria Plzeň a pokud uspěje v předkolech tak i pražská Slavia, budou i nadále dostávat bonusy za vítězství, remízy a postupy do základní skupiny nebo vyřazovací části. Nově ale vstoupí do hry také prémie podle koeficientu za posledních deset let.

Podle kritiků tento systém zvýhodňuje tradiční velkokluby, které díky němu i nadále mohou udržovat dominanci nad menšími soutěžemi. Novinka se nelíbí ani předsedovi UEFA Aleksanderu Čeferinovu, který byl do funkce zvolen krátce po schválení nového systému.

Celková částka na odměny podle koeficientu činí 585,05 miliónu eur, které budou rozděleny na díly v hodnotě 1,108 miliónu. Nejhůře umístěný klub v pořadí v základních skupinách dostane jeden díl, zatímco celek na prvním místě si přijde na 32 dílů, tedy 35,46 miliónu eur.

Současný vládce pořadí Real tak v součtu s částkou 15,65 miliónu za účast v základní skupině vydělá 51,11 miliónu, aniž by kopl do míče. Plzni, která má jisté místo ve skupině, patří v žebříčku desetiletého koeficientu 52. místo. Slavia, jenž musí do třetího předkola, je až na 192. pozici. Plzeň má jistých 400 miliónů korun za účast v hlavní soutěži, její podíl podle koeficientu bude známý, až bude jasno o účastnících základních skupin.

Mezi kluby se bude dále podle podílu televizního trhu rozdělovat 292 miliónů eur. Vyhraný zápas je ohodnocen částkou 2,7 miliónu, remíza pak 900 tisíci. Za postup do prvního předkola bude vypláceno 280 tisíc, do druhého 380 tisíc a do třetího 480 tisíc eur, což se však netýká celků z nemistrovské části, které zamíří do základní skupiny Evropské ligy.

Za postup do osmifinále pak UEFA, která v příští sezóně očekává z Ligy mistrů příjmy ve výši 3,25 miliardy eur, bude vyplácet 9,5 miliónu. Za čtvrtfinále 10,5, semifinále 12 miliónů a za postup do finále 15 miliónů.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..