Čeští fotbalisté smetli nešťastné Slováky

Tomáš Fliegl (Bratislava)Sport.cz

Tak to byl koncert! Česká fotbalová reprezentace převálcovala v kvalifikaci ME 2008 Slovensko a výhrou 3:0 potvrdila sobotní výhru nad Walesem. V Bratislavě se v duelu bývalých federálních partnerů o rychlé vedení postaral dvěma góly Libor Sionko, po přestávce pečetil Jan Koller. Slovenští fanoušci museli skousnout potupnou prohru po skvělém výkonu českých reprezentantů.

Čeští fotbalisté předvedli jeden z nejlepších výkonů v posledních letech a po přesvědčivé výhře mají kvalifikační skupinu D skvěle rozehranou.

Trenér Karel Brückner si byl po sobotní kanonádě Slovenska proti Kypru vědom ofenzivní síly soupeře a poslal do hry defenzivní sestavu. Na hrotu byl osamocený Jan Koller, z pravé strany zálohy jej doplňoval Libor Sionko. Vše v hledišti sledovali premiéři obou zemí, Mirek Topolánek a Robert Fico.

A byl to právě rychlonohý Sionko, kdo v 10. minutě dostal kolmici za obranu. Brankář Kamil Čontofalský jen s námahou vyrazil míč před sebe. Znovu před slovenskou branku jej obratem poslal Marek Jankulovski a osamocený Libor Sionko hlavou otevřel skóre prestižního zápasu. Nabuzený ofenzivní záložník se tlačil do zakončení i v 17. minutě, po lehkém potažení obráncem ovšem Čontofalského nepřeloboval.

Úspěšnější už byl útočník skotského Glasgow Rangers ve 22. minutě. Polák s míčem zamířil na levé křídlo, centr s přehledem sklepl Koller na volného Sionka a ten zvýšil na 2:0. Pro sebevědomé domácí tvrdý direkt, naopak pro české barvy úvod z říše snů. Stadiónem Tehelné pole, na kterém se příští rok začne stavět Národní stadión a měření bývalých federálních partnerů se na něm hraje naposledy, zněly oslavné chorály českých příznivců.

Slováci byli pomalí, deprimovaní, naopak čeští reprezentanti s klidem kombinovali a drželi míč na svých kopačkách. Ještě v úvodní půlhodině mohl završit hattrick Sionko, ale vzrůstem nižší hráč nechal centr z pravé strany na za sebou stojícího Martina Jiránka. Hlavičku obránce moskevského Spartaku vyrazila obrana Slovenska na roh. Slováci si v první půli vytvořili jedinou šanci, v nastaveném čase hlavičku Valachoviče skvěle vyrazil Petr Čech.

Jak byste oznámkovali výkon českého týmu?
Hlasujte v anketě pod článkem.

Slováci nestíhali ani po přestávce

Po změně stran se domácí kouč Dušan Galis snažil své svěřence probudit dvojnásobným střídáním, ale šance si dále vytvářeli jen Češi. Skvělý Sionko si s obranou soupeře dělal co chtěl a Slováci mohli být rádi, že žádná z množství šancí českého výběru neskončila třetím gólem v síti Čontofalského. To už někteří nespokojení slovenští fanoušci neviděli, v poločasové přestávce jich několik desítek zamířilo domů.

Ti, kteří zůstali, sledovali fantastické představení českých fotbalistů. V 57. minutě Čechům navíc vyšel signál z přímého kopu. Rosický vysunul rychlíka Sionka, ten vrátil míč před branku a nejlepší kanonýr reprezentační historie Jan Koller pohodlně upravil na 3:0.

Domácí měli v závěru několik šancí alespoň ke vstřelení čestného gólu, střelecká pohoda z duelu proti Kypru ale tentokrát zůstala před branami stadiónu. Potvrdil se předpoklad, že český tým je kvalitativně někde jinde než sobotní soupeř Slovenska. Kvalifikační boje českého celku pokračují 7. října v Liberci utkáním proti San Marinu, podzimní část snažení o evropský šampionát Brücknerův výběr uzavře o čtyři dny později v Irsku.

Slovensko - Česká republika 0:3 (0:2)
Branky: 10. a 21. Sionko, 57. Koller. Rozhodčí: Bennet - Pike, Sharp (všichni Angl.). ŽK: Škrťel, Ďurica, Krajčík (všichni Slovensko). Diváci: 27 683.
Slovensko: Čontofalský - Krajčík, Škrtel, Ďurica, Čech (24. Németh) - Karhan, Hlinka, Valachovič (46. Hodúr), Švento - Šebo (46. Hološko), Mintál. Trenér: Galis.
Česká republika: Čech - Ujfaluši, Jiránek, Rozehnal, Jankulovski - Polák (72. Kováč), Galásek - Sionko (77. Štajner), Rosický, Plašil - Koller. Trenér: Brückner.