Slovenští fotbalisté podlehli doma Německu 1:4

Slovenští fotbalisté nezopakovali výkon proti Walesu a prohráli doma s Německem 1:4. Hosté za vítězstvím směřovali od úvodních minut a do poločasu si vypracovali tříbrankový náskok, když se trefovali v desetiminutových intervalech. Nejprve svou 21. branku v 37 utkáních zaznamenal Podolski, po něm zvýšil hlavou Ballack a poločasové skóre uzavřel Schweinsteiger tvrdou střelou z dálky.

Fotbalisté Anglie museli po překvapivé domácí remíze s Makedonií spolknout další hořkou pilulku v podobě porážky 0:2 v Chorvatsku. Týmu Albionu chyběl v utkání Steven Gerrard, a tak domácí po většinu zápasu ovládli střed hřiště. Angličané, kteří nastoupili v základní sestavě s pěti obránci, se chorvatským šancím v první půli ještě ubránili, ale pak dvakrát inkasovali.

Po hodině hry už angličtí obránci nedokázali uhlídat útočníka Eduarda Da Silvu. Naturalizovaný Brazilec si naskočil na přesný centr Kovače a hlavičkou přeloboval anglického gólmana Robinsona. Pomyslný hřebíček si do své rakve zatloukli Angličané sami, když v 69. minutě netrefil Robinson Nevillovu malou domů a míč doskákal do jeho sítě. Chorvaté se díky výhře vyhoupli do čela kvalifikační skupiny E.

Zatím stoprocentní bilance Skotů ve skupině B skončila na půdě Ukrajiny, kde tým z britských ostrovů prohrál 0:2. Do ukrajinské sestavy se po viróze vrátil kanonýr Ševčenko a byl to právě hráč londýnské Chelsea, který zařídil domácím důležité tři body. V 60. minutě se nejprve po jeho trestném kopu trefil Kučer, Ševčenko pak výhru Ukrajiny sám pečetil v devadesáté minutě z pokutového kopu.

Fitzel dovedl Maltu k vítězství nad Maďarskem

Nečekaného úspěchu se dočkal český trenér Dušan Fitzel, jehož Malta si na domácím stadionu překvapivě vyšlápla na Maďarsko. Fotbalový trpaslík se rychle ujal vedení premiérovým gólem Schembriho, ale Maďaři stihli za pár minut odpovědět Torghellem. Zřejmě klíčový moment přišel v 38. minutě, kdy musel pod sprchy hostující obránce Vanczák. Přesilovku Malty pak na začátku druhé půle využil autor prvního gólu Schembri.

Ruští fotbalisté se pořádně nadřeli na domácí výhru 2:0 nad outsiderem skupiny z Estonska. Favorit sice po většinu utkání hosty přehrával, ale dlouho ze svého tlaku nemohl vytěžit gól. Stadion v Petrohradu rozjásal až v 78. minutě útočník Pogrebnjak, který v poločase vystřídal kanonýra Keržakova. Vítězství ruských barev pojistil v první minutě nastavení Syčev. Svěřenci nizozemského kouče Guuse Hiddinka si tak po dvou domácích remízách s Chorvatskem a Izraelem připsali první kvalifikační vítězství.

Sükür nastřílel Moldavsku čtyři branky

Hned čtyřmi brankami se zaskvěl turecký kanonýr Sükür při vítězství Turků nad Moldavskem, když čistý hattrick zaznamenal během osmi minut. Na neutrální půdě v německém Frankfurtu, kde se hrálo bez divácké kulisy, byl Sükür jediným úspěšným střelcem prvního poločasu, když nejprve překonal brankáře Moldavanů zblízka, o dvě minuty se nemýlil z pokutového kopu a ještě do poločasu zapojil svou obávanou hlavu. Po změně stran zvýšil Tuncay a na 5:0 upravil opět Sükür. Turci jsou tak ve skupině C první, když ještě neztratili ani bod a navíc ani neinkasovali.

Italové potvrdili, že nejsou v nejlepší formě, ale přesto dokázali vydolovat tři body ze souboje s Gruzií. Hosty z Apeninského poloostrova dostal do vedení De Rossi ranou z dálky, ale již za šest minut bylo vyrovnáno po dorážce obránce Šašiašviliho. Zlomový okamžik přišel po hodině hry, když se Italové dostali do vedení díky přesné hlavičce Camoranesiho. Tři body pak ještě potvrdil Perrotta.

Skupina A:
Almaty: Kazachstán - Finsko 0:2 (0:1)
Branky: 29. Litmanen, 65. Hyypiä. Rozhodčí: Briakos (Řec.). Diváci: 10.000.
Chorzów: Polsko - Portugalsko 2:1 (2:0)
Branky: 9. a 18. Smolarek - 90.+2 Nuno Gomes. Rozhodčí: Stark (Něm.).
Brusel: Belgie - Ázerbájdžán 3:0 (1:0)
Branky: 23. Simmons z pen., 46. Vanderbergh, 81. Dembele. Rozhodčí: Lajuks (Lot.).
Bělehrad: Srbsko - Arménie 3:0 (0:0)
Branky: 54. Stankovič z pen., 62. Lazovič, 90.+2 Žigič. Rozhodčí: Kasnaferis (Řec.). ČK: 76. Nazarjan (Arm.). Diváci: 40.000.
Skupina B:
Kyjev: Ukrajina - Skotsko 2:0 (0:0)
Branky: 60. Kučer, 90. Ševčenko z pen. Rozhodčí: Hansson (Švéd.). ČK: 86. Pressley (Skot.). Diváci: 40.000.
Tbilisi: Gruzie - Itálie 1:3 (1:1)
Branky: 24. Šašiašvili - 18. De Rossi, 61. Camoranesi, 71. Perrotta. Rozhodčí: Riley (Angl.) Diváci: 60.000.
Sochaux: Francie - Faerské ostrovy 5:0 (2:0)
Branky: 78. a 84. Trezeguet, 2. Saha, 22. Henry, 77. Anelka. Rozhodčí: Corpodean (Rum.). Diváci: 18.000.
Skupina C:
Ta' Qali: Malta - Maďarsko 2:1 (1:1)
Branky: 14. a 53. Schembri - 19. Torghelle. Rozhodčí: Ver Eecke (Belg.). ČK: 38. Vanczák (Maď.).
Frankfurt n.M.: Turecko - Moldavsko 5:0 (3:0)
Branky: 35., 37. z pen., 43. a 73. Sükür, 68. Tuncay. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.).
Zenica: Bosna a Hercegovina - Řecko 0:4 (0:1)
Branky: 8. Charisteas z pen., 82. Patsatzoglu, 85. Samaras, 90.+4 Katsuranis. Rozhodčí: Baskakov (Rus.). ČK: 50. Papač (Bos.). Diváci: 15.000.
Skupina D:
Cardiff: Wales - Kypr 3:1 (2:0)
Branky: 33. Koumas, 39. Earnshaw, 72. Bellamy - 83. Okkas. Rozhodčí: Granat (Pol.). Diváci: 20.456.
Bratislava: Slovensko - Německo 1:4 (0:3)
Branky: 58. Varga - 13. a 72. Podolski, 25. Ballack, 36. Schweinsteiger. Rozhodčí: Hauge (Nor.) Diváci: 23.000.
Skupina E:
Záhřeb: Chorvatsko - Anglie 2:0 (0:0)
Branky: 61. Eduardo, 69. vlastní G. Neville. Rozhodčí: Rosetti (It.). Diváci: 37.500.
Petrohrad: Rusko - Estonsko 2:0 (0:0)
Branky: 78. Pogrebnjak, 90.+1 Syčev. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.). ČK: 90. Piiroja (Est.). Diváci: 20.000.
Andorra La Vella: Andorra - Makedonie 0:3 (0:3)
Branky: 13. Panděv, 16. Novevski, 31. Naumovski. Rozhodčí: Silagava (Gruz.). ČK: 26. Sivera (And.). Diváci: 1000.
Skupina F:
Belfast: Severní Irsko - Lotyšsko 1:0 (1:0)
Branka: 35. Healy. Rozhodčí: Fleischer (Něm.). Diváci: 14.500.
Reykjavík: Island - Švédsko 1:2 (1:1)
Branky: 6. Vidarsson - 8. Källström, 59. Wilhelmsson. Rozhodčí: Gilewski (Pol.). Diváci: 10.000.
Vadúz: Lichtenštejnsko - Dánsko 0:4 (0:2)
Branky: 51. a 64. Tomasson, 29. D. Jensen, 32. Gravgaard. Rozhodčí: Richards (Wales). Diváci: 3000.
Skupina G:
Minsk: Bělorusko - Slovinsko 4:2 (1:2)
Branky: 16. Kovba, 52. a 60. Kornilenko, 85. Korytko - 17. Cesar, 43. Lavrič. Rozhodčí: Kassai (Maď.). Diváci: 20.000.
Amsterodam: Nizozemsko - Albánie 2:1 (2:0)
Branky: 14. Van Persie, 41. vlastní Baqai - 67. Curri. Rozhodčí: Yefet (Izr.) Diváci: 37.000.
Lucemburk: Lucembursko - Bulharsko 0:1 (0:1)
Branka: 26. Tunčev. Rozhodčí: Panič (Bosna). Diváci: 6000.