Kapitána Schweinsteigera z podrazu spáchaném na vlastním mužstvu neobviňoval, italského sudího Rizzoliho za viníka vyřazení rovněž neoznačil. A to i přesto, že penalta nařízená v nastaveném čase první půle semifinálovou partii fotbalového ME v Marseille rozhodla. „Prostě smůla. Bastian skákal a míč se jeho ruky dotkl na desetinu sekundy,“ přijal kouč úřadujících mistrů světa Joachim Löw prohru s domácí Francií až s nezvyklým klidem.

Německý záložník Bastian Schweinsteiger (č. 7)¨hraje rukou v pokutovém území a sudí Rizzoli za to nařizuje pokutový kop pro Francouze.
Petr David Josek, ČTK/AP
Fotogalerie

Francouzi se radují společně se střelcem Antoinem Griezmannem (třetí zleva) z branky proti Německu.
Kai Pfaffenbach, Reuters

Francouz Antoine Griezmann (druhý zprava) střílí gól německému brankáři Manuelu Neuerovi (vlevo).
Darren Staples, Reuters

Fotbalisté Francie se společně se svými fanoušky radují z druhého gólu proti Německu.
Petr David Josek, ČTK/AP

Zklamaní němečtí fotbalisté Julian Draxler (vlevo), Thomas Müller (uprostřed) a Toni Kroos.
Michael Dalder, Reuters
Samozřejmě že hned po semifinále se začalo o penaltě za ruku německého kapitána vehementně debatovat, pochopitelně se okamžitě vyrojily spekulace, zda snad nešlo o pomstu italského rozhodčího za vyřazení squadry azzurry ve čtvrtfinálovém penaltovém rozstřelu právě s Němci.
Opravdu nevím, krčil rameny kouč
„Co může teď Bastian dělat? Snad si jen říci, že by neměl mít ruce. Když skáčete do vzduchu, dojde prostě k pohybům, které nemůžete ovládat. Jenže pravidlo o ruce od těla ve fotbale existuje," nemínil Löw házet vinu na kapitána svého celku, natož se pak pouštět do polemiky o rozhodčím a jeho penaltovém verdiktu.
La main de Bastian Schweinsteiger détournée sur les réseaux sociaux https://t.co/FJQQq9jwQh
— L'ÉQUIPE (@lequipe) 8. července 2016
„Opravdu nevím, zda po Schweinsteigerově ruce měla přijít penalta, ale nezbývá mi než rozhodnutí sudího akceptovat."
Přitom šlo o klíčový moment zápasu, neboť Griezmann pokutový kop proměnil a nad Stade Vélodrome se poprvé neslo oslavné Olé France. A po změně stran po další trefě domácího hrdiny zaznělo podruhé. Už mnohem silněji a pochopitelně podbarveno ještě větší euforií, neboť v ten moment už nikdo nepochyboval, že Francie finálovou bránu definitivně rozkopla.
Čtveřice chyběla Němcům až příliš
„Pokazilo se příliš mnoho věcí. Třeba právě situace těsně před přestávkou, kdy jsme dostali nešťastný gól, který neměl přijít. Ale i tak musím složit svému týmu poklonu. Byli jsme lepší než soupeř, projevili sílu, bojovali, připravili si i šance ke skórovaní, ale neproměnili jsme je," povzdechl si kouč Němců, jemuž až příliš chyběli tři klíčoví hráči. Zvláště, když se k distancovanému Hummelsovi a zraněnému Khedirovi a Gómezovi přidal i Boateng, kterého musel Löw ve druhé půli rovněž vystřídat.
„Tři hráči vypadli ze sestavy před zápasem, čtvrtý v jeho průběhu, takže jsme byli zákonitě oslabeni a bylo pochopitelně obtížné se s jejich absencí vyrovnat. Ale na druhou stranu si všichni, kteří k utkání nastoupili, zaslouží pochvalu za statečnost a plnění úkolů, jež dostali," připomínal německý trenér další moment, jenž resumé semifinále ovlivnil.
Jogi Löw: "Heute hatten wir das Glück nicht auf unserer Seite, ich kann keinem einen Vorwurf machen." #GERFRA #GER pic.twitter.com/JGUSNBcdLx
— UEFA.com deutsch (@UEFAcom_de) 7. července 2016
„Před čtyřmi lety jsme na evropském šampionátu také vypadli v semifinále. A na mistrovství světa v roce 2010 v Jižní Africe rovněž. Jenže tam nás porazili Italové, respektive Španělé, kteří byli prostě lepší než my. Tentokrát to ale byl jiný příběh. Zcela opačný, protože lepším týmem jsme byli my," glosoval kouč úřadujících mistrů světa vyřazení.
Který tým vyhraje mistrovství Evropy?