Oficiální hymnu fotbalového MS složil Herbert Grönemeyer

10. května 2006 13:08 - BERLÍN/LONDÝN

V Česku ho moc lidí nezná, ale v Německu patří k nejúspěšnějším skladatelům a zpěvákům populární hudby posledních let. Například jeho čtyři roky staré poslední album Mensch (Člověk) se stále prodává a koupilo si ho už více než tři milióny lidí. Řeč je o padesátiletém Herbertu Grönemeyerovi, který teď vstupuje i do historie sportu.

Je totiž autorem oficiální hymny nadcházejícího fotbalového mistrovství světa, kterou právě schválilo vedení mezinárodní federace FIFA. Osobně ji také zazpívá 9. června na mnichovském stadionu při slavnostním zahajovacím ceremoniálu. V té době by však píseň již měla být známá, protože v nejbližších dnech vyjde na zvukových nosičích, a to hned ve třech jazykových verzích - kromě německé též anglicky a francouzsky.

Grönemeyer, který pochází z Bochumi, ale již osm let žije převážně v Londýně, přiznává, že si nikdy nepomyslel, že by mohl napsat píseň pro fotbalový svaz. Ke sportu a zvláště k fotbalu však má vztah, sám si občas zakope při různých exhibičních příležitostech a na mistrovství se chystá jako divák, který chce vidět co nejvíc zápasů přímo na stadiónech.

Jeho fanoušci prý budou asi překvapeni, protože hymna fotbalového MS není pro jeho tvorbu typická. Pod názvem Slavit tento den (v angličtině a francouzštině) a Je čas, aby se něco pohnulo (v němčině) připravil písničku, která má podle jeho slov již vytvářet jakýsi oblouk k dějišti příštího šampionátu v Africe. A proto ho na nahrávce doprovází duo slepých zpěváků Amadou a Miriam z Mali, které již slaví úspěchy ve Francii.

ČTK

Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006