Rosický: Arsenal je to nejlepší, co mě mohlo potkat

23. května 2006 17:00

Po pěti sezónách v Borussi Dortmund si bude Tomáš Rosický zvykat na nové fotbalové prostředí. "Malému Mozartovi" se splnil sen a stal se součástí londýnského Arsenalu. "Čeká mě spousta práce, ale s adaptací jsem nikdy neměl problémy," říká pětadvacetiletý tvořivý záložník v rozhovoru pro Právo.

Jak dlouho jste věděl o zájmu Arsenalu?
Trval delší dobu, ale nikdy se nevyjádřili s konkrétní nabídkou. Byl jsem rozhodnutý, že půjdu do Atlétika Madrid, pokud se dohodne s Dortmundem. To se nestalo, tak do toho vstoupil Arsenal a z mé strany bylo jasno. Dostal jsem se do úžasného klubu a jsem nadšen, že tam můžu být.

Spadl vám kámen ze srdce?
Jsem rád, že budu mít klid a můžu se soustředit na šampionát. Arsenal je to nejlepší, co mě mohlo potkat, vždycky jsem si takový přestup přál. Každý vidí jejich nádherný fotbal. Podle mě hrála poslední finále Ligy mistrů dvě nejlepší mužstva Evropy.

Komu jste fandil - Arsenalu nebo Barceloně?
Samozřejmě Arsenalu.

Kdo je podle vás největší hvězdou klubu?
Naprosto jednoznačně Francouz Henry. Je to bez debat nejlepší útočník na světě - neuvěřitelně rychlý, má úžasnou techniku, dává góly. Prostě komplexní fotbalista. Jsem rád, že si s ním budu moci zahrát.

Nebojíte se daleko větší konkurence?
To bude ten největší rozdíl proti Dortmundu. Já si to přál. Jdu do top klubu s obrovskou konkurencí proto, že se chci ještě zlepšit. A kdo jiný by mě měl udělat lepším, než Arsenal. Nejsem pohodlný. Jinak jsem  mohl zůstat v Borussii a dokopat to tam do konce kariéry.

Prosadí se Tomáš Rosický v Arsenalu?
Hlasujte v anketě pod článkem.

Těšíte se na anglickou ligu, která je úplně jiná než německá?
Je mi jasné, že bude všechno rychlejší a tvrdší, ale snad si zvyknu co nejdřív. Čeká mě spousta práce, ale s adaptací jsem nikdy neměl problémy.

Jaké vám přidělí číslo? Nizozemec Bergkamp tam končí, tak bude volná desítka...
O tom jsme se vůbec nebavili a navíc je mi to úplně jedno. Když mi dají sedmdesát devítku, tak s ní budu hrát rád.

Když jste v pondělí přišel na stadión Highbury, co se vám honilo hlavou?
Vzpomněl jsem si, jak jsme tam hráli se Spartou. Už tenkrát to na mě dýchlo, byla tam úžasná atmosféra. V Dortmundu chodí 70 000 lidí, ale fandí jen jedna tribuna. Na Arsenalu všichni. Teď se sice bude hrát na novém stadiónu, ale je kousek vedle a věřím, že kulisa bude pořád fantastická.

Jak jste vůbec prožil hektické poslední dny?
V Londýně jsme byli už v neděli večer. Sešli jsme se s trenérem Wengerem a viceprezidentem klubu Davidem Deinem. S ním vyjednával o smlouvě můj manažer pan Paska a já si povídal s trenérem o fotbale. Zanechalo to na mě moc dobrý dojem, ale víc bych prozrazovat nechtěl. Je to mezi námi.

Komunikovali jste anglicky?
Německy, pan Wenger mluví perfektně. Já se anglicky jakž takž domluvím, ale k dokonalosti to má daleko.

Přišla řeč i na gól, který jste ještě v dresu Sparty dal na Arsenalu Seamanovi?
Samozřejmě si to pan Wenger pamatoval. Ale nemyslím si, že mě bral zrovna kvůli tomu gólu... Byl sice docela pěkný, ale nic neřešil. V 90. minutě jsem jen snižoval na 2:4. Nejdůležitější trefa pro mě zatím byla v baráži proti Norům.

Co všechno jste dělal v Londýně v pondělí?
Bylo to hektické, všechno se muselo zvládnout za jeden den. Nadvakrát jsem absolvoval důkladnou lékařskou prohlídku, někdy v pět hodin jsme přijeli na Highbury, kde jsem podepsal smlouvu.

Kolik jste dostal gratulací?
Spoustu, ale nejhezčí byla hned ta první od pana Pasky, když jsem podepsal smlouvu a dali mi klubovou šálu. To jsem si užíval. Dres jsem na sobě ještě neměl, prezentace prý bude až před sezónou.

Řešili jste už i bydlení?
Ještě před prohlídkou za mnou poslali člověka, který se mnou o všem mluvil. Říkal, že začne hned něco vhodného hledat a ve všem mi pomůže, abych se co nejrychleji zabydlel.

Kdy do Londýna poletíte znovu?
Záleží, jak daleko to dotáhneme na mistrovství světa. Po něm se dozvím, jak dlouhou budu mít dovolenou.

Bude se s vámi stěhovat i přítelkyně Radka?
Ještě jsme o tom nemluvili. Jak víte, Radka v televizi moderuje počasí a moc jí to baví. Nerad bych ji od toho odtrhával, uvidíme.

Jan Krůta (Seefeld), Sport.cz, Právo

Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006


Patička stránky: