Miss fotbalového šampionátu je studentka z Toga

BERLÍN

Titul Miss mistrovství světa ve fotbale získala čtyřiadvacetiletá studentka Edwige Madze Badakcuová z afrického Toga. Při volbě uskutečněné v noci na pátek v německém Rustu u Karlsruhe se prosadila proti 31 dalším uchazečkám ze zemí účastnících se šampionátu, včetně jedné Češky.

Africký nováček šampionátu tak může slavit svůj první titul. Edwige, před dvěma roky zvolená za královnu krásy své země, získala za titul "Miss MS" 2000 eur (asi 56.000 Kč) a byl jí na jeden rok zapůjčen kabriolet. Jejím úkolem bude také reprezentovat svou zemi během šampionátu při řadě oficiálních příležitostí.

Druhé místo v soutěži obsadila třiadvacetiletá španělská studentka María Garrido Báezová, "bronzovou" medaili dostala třiadvacetiletá ekvádorská studentka Katty Lopez Samanová.

Česko v soutěži reprezentovala Gabriela Janečková, do užšího výběru se však neprosadila, stejně jako ostatní dívky z evropských zemí včetně německých hostitelů. Na soutěž, která byla letos vyhlášena poprvé v dějinách fotbalového mistrovství světa, si podalo přihlášky přes 1500 dívek z celého světa.

Podmínkou účasti v soutěži bylo, aby se dívka v zemi, kterou zastupuje, narodila nebo měla její občanství. Volbu rozhodovala jury složená z prominentů; většinou pocházeli z oblasti sportu, částečně i showbyznysu.