MS 2006

Materazzi prý nazval Zidana teroristou, ten ztratil nervy

10. července 2006 11:23 - BERLÍN

Mohlo to být královské loučení s kariérou, místo toho Francouz Zinédine Zidane opustil scénu světového fotbalu v slzách a se svěšenou hlavou. V nedělním finále mistrovství světa nejprve poslal svůj tým do vedení mazácky provedenou penaltou a v prodloužení měl na hlavě rozhodující gól. Pak ale přišel zkrat a po hlavičce do prsou Itala Materazziho v prodloužení finále i kariéra pro "Zizoua" skončilo.

Francouzská televize LCI přišla s vysvětlením, proč střelec jediné branky Francie ve finále ztratil hlavu. Italský stoper Materazzi, který předtím zařídil vyrovnání na 1:1, Zidana údajně nazval teroristou. Záložník Realu Madrid má alžírské kořeny a slova soupeře psychicky neustál. Proběhl kolem Materazziho, pak se otočil a hlavou obránce milánského Interu zkosil. Běžela 109. minuta zápasu...

Více o finále najdete ZDE:

Incident nejprve nebyl opakován na velkoplošných obrazovkách na stadiónu, vše nejdříve viděli žurnalisté na svých menších monitorech. Po prvním opakování to ovšem arénou zašumělo, tak silné pozdvižení záznam vzbudil u sedmé velmoci.

Okamžitě se strhla mela, přes půl hřiště přisprintoval gólman Itálie Gianluigi Buffon a domáhal se svědectví pomezního rozhodčího. Hlavní sudí Horacio Elizondo po konzultaci neváhal a okamžitě poslal francouzskou legendu do kabiny.

Domenech litoval zpackaného konce

Francouzi v té době měli více ze hry a tlačili unavené Italy do defenzívy. Vyloučení svého režiséra vše zvrátilo a "Les Bleus" se museli bránit. Zbývajících deset minut odolali, ale v penaltovém rozstřelu byli šťastnější Italové. "Vyloučení Zidana byl klíčový bod. Měl kopat penaltu, místo toho se loučil nedůstojně v slzách. Je mi to moc líto," řekl po zápase trenér Francie Raymond Domenech. Podle něj pomezní rozhodčí nic neviděl, Elizondovi poradil čtvrtý rozhodčí, který viděl opakovaný záběr. A posuzování podle něj je podle regulí FIFA zakázané.

Slabou útěchou po finálové prohře může být pro Zinédina Zidana cena pro nejlepšího hráče šampionátu. Mezi novináři na MS získal 2012 bodů a o 35 bodů za sebou nechal italského kapitána Fabia Cannavara. Třetí skončil další mistr světa - záložník Andrea Pirlo.