Rubriky:

Perličky

VIDEO: Lidé na celém světě vuvuzely milují, proto je zakazovat nebudeme, tvrdí organizátoři MS

14. června 2010 17:22 - JOHANNESBURG

Navzdory kritice z řad velké části fotbalistů, trenérů, diváků i televizních společností neuvažuje organizační výbor mistrovství světa ani FIFA o zákazu vuvuzel. Hlasité a monotónní bzučení plastikových trumpet je zřejmě nejžhavějším tématem dosavadního průběhu světového šampionátu v Jihoafrické republice.

 

Bernat Armangue, ČTK/AP

"Vuvuzely tu zůstanou a nikdy nebudou zakázány," citovala dnes agentura Reuters mluvčího organizačního výboru Riche Mkhonda. "Lidé na celém světě vuvuzely milují, proti je menšina. Nikdy jsme ani neuvažovali o tom, že bychom je zakázali," dodal s tím, že trubky používají nejen domácí fanoušci, ale i příznivci z jiných zemí.

Prezident organizačního výboru Danny Jordaan v neděli v rozhovoru pro BBC zákaz vuvuzel nevyloučil, ovšem ne kvůli hluku. "Začali bychom jednat, pokud by například někdo hodil trubku na trávník," řekl Jordaan.

Navzdory kritickým hlasům ze všech stran si zatím mohou mnout ruce výrobci a prodejci vuvuzel. "Vypadá to, že nám ta špatná publicita prospívá. Jsme vyprodaní. Cokoli vyrobíme, je druhý den ráno pryč," řekl Reuters majitel továrny na trumpety, kterých prý může vrhnout na trh nejméně deset tisíc kusů denně.

Neil van Schalkwyk z Kapského Města, který před sedmi lety přišel s plastovou verzí vuvuzely, ocenil celý "trumpetový" byznys na 50 milionů randů (přes 134 milionů korun).

Vuvuzely vyvolávají kontroverze od loňského Poháru FIFA, na němž si hráči a trenéři stěžovali, že troubení prakticky znemožňuje komunikaci na hřišti. K protestům se hned v úvodu MS přidali i televizní diváci, jimž trumpety vytvářejí jednolitou "stěnu", která přehluší jakékoli jiné zvuky.

Prezident FIFA Sepp Blatter volání po zákazu vuvuzel odmítl s tím, že trubky patří k jihoafrické fotbalové kultuře stejně jako bubny či pokřiky v jiných zemích. "Chtěli byste, abychom zakazovali vaše tradiční způsoby fandění?" zeptal se Blatter na Twitteru.

ČTK

Časová osa: Perličky

Filtr článků - Perličky