Kubánci hráli kvalifikaci v Kanadě jen v jedenácti, náhradníci emigrovali

Aleš Březina (Toronto)Sport.cz

Sen o lepším životě byl silnější než reprezentační odpovědnost. Fotbalisté Kuby k pátečnímu utkání kvalifikace o MS 2014 v Kanadě nastoupili v pouhých jedenácti lidech, ostatní členové týmu totiž využili výjezdu z komunistického ostrova a ztratili se jako pára nad hrncem. Kanada oslabeného soupeře porazila bez problémů 3:0.

Kubánský trenér Alexander Gonzalez Garces během kvalifikace v Kanadě. Na lavičce Kuby jen členové realizačního týmu, fotbalisté emigrovali.

Kubánský kouč Alexander Gonzales do země Javorového listu přivezl patnáct hráčů, čtyři mu ale před utkáním zmizeli. Garces po utkání nechtěl zprvu situaci v týmu komentovat s odkazem na to, že nehodlá zabřednout do politiky. Na nátlak novinářů ale nakonec promluvil. „Jak vyjede kubánský tým za hranice, všichni se ženou za svým americkým snem. Je těžké udržet tým pohromadě," povzdechl si Garces. Obrázek bezmocného trenéra pochodujícího před prázdnou lavičkou, na níž sedí jen členové realizačního týmu a žádní náhradníci, hovoří za vše...

Většímu debaklu zabránil gólman

Kuba byla před startem kvalifikace ve středo- a severoamerické zóně CONCACAF nasazena a nemusela hrát předkolo, v dosavadním průběhu kvalifikace ale nezískala ve skupině C ani bod a má pasivní skóre 0:9.

V pátek v Torontu se Kubánci jen v základním složení  zmohli podle očekávání pouze na defenzívu a za celý zápas vyslali na branku domácího týmu jedinou střelu, zatímco Kanaďané měli 35 pokusů. Od debaklu zachránil Kubánce vynikající brankář Molina Hernandez Odelin.

Kanada se ujala vedení již v 15. minutě Rickettsem z nahrávky Hutchinsona, v druhém poločase pak skórovali v 73. minutě Johnson a v 78. minutě Edgar. Vítězství znamená pro Kanadu důležité tři body a zatím druhé místo v tabulce. Kanada má stejně jako Panama deset bodů, zatímco třetí Honduras osm, a ke všemu horší skóre.